UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Akcesoria rowerowe dla poprawy wydajności – jakie gadżety wybrać, aby poprawić osiągi?

Wyniki każdego rowerzysty są w dużej mierze uzależnione od takich czynników jak szybkość jego jazdy, siła oraz wytrzymałość. Kluczową kwestią jest również to, ile energii zawodnik musi włożyć w osiągnięcie zamierzonych rezultatów. By móc w pełni wykorzystać swój potencjał podczas wypraw rowerowych, warto zaopatrzyć się w praktyczne gadżety dla rowerzystów, które pozwalają na skuteczne przełożenie energii na efekty. O czym dokładnie mowa? Za moment się przekonasz!

rower
 

Wydajność podczas jazdy na rowerze – co to takiego?

Mówiąc o wydajności jazdy na rowerze, mamy na myśli stopień wysiłku, jaki rowerzysta musi włożyć w jazdę oraz to, w jaki sposób wysiłek ten przekłada się na prędkość osiąganą przez zawodnika. Dobra wydajność gwarantuje rowerzyście komfortową i bezpieczną jazdę na długich dystansach. Stanowi to przede wszystkim efekt spowolnionego zużycia glikogenu w mięśniach, dzięki któremu łatwiej jest nam pokonywać długie trasy z mniejszym nakładem sił i lepszymi osiągami.

Wśród głównych czynników wpływających na poprawę wydajności rowerzysty wymienić należy:
 • wagę kolarza – zbyt duża masa ciała może wpływać niekorzystnie na jego efektywność jazdy;
 • właściwą pozycję kolarską, czyli nachylenie ciała w przód i rozstawienie łokci szerzej niż ramiona;
 • prawidłową technikę jazdy, czyli odpowiedni sposób pedałowania i utrzymanie stabilności na rowerze;
 • umiejętne wykorzystywanie przerzutek;
 • dobór roweru oraz gadżetów dla rowerzystów, które są dostosowane do ich potrzeb.
 

Poprawa wydajności gwarancją mniejszego zmęczenia i lepszych osiągów

Każdy doświadczony rowerzysta wie o tym, że jazda na dwóch kółkach wcale nie musi być wyczerpująca. Jeżeli tak się dzieje, to zwykle jest to spowodowane słabą kondycją zawodnika lub nieodpowiednim przygotowaniem sprzętu. Z tego powodu przed wyruszeniem w trasę zawsze warto sprawdzić takie parametry jak: wysokość siodełka, sprawność hamulców, przerzutek i łańcucha, a także poziom ciśnienia w oponach. W sytuacji, gdy rower nie był używany przez długi czas, dobrze jest też pomyśleć o przeprowadzeniu prac serwisowych.

Co jeszcze możesz zrobić, by cieszyć się lepszymi osiągami podczas jazdy na rowerze? Dobrze jest zwrócić uwagę na następujące aspekty:
 • przeprowadzanie regularnych treningów interwałowych;
 • praca nad wydolnością płuc, co w efekcie przełoży się na szybszą jazdę na rowerze;
 • planowanie systematycznych wypraw rowerowych, bez dłuższych przestojów w aktywności;
 • wygospodarowanie czasu na regenerację organizmu po treningu;
 • nauka prawidłowej techniki pedałowania, by poprawić w ten sposób płynność i wydajność rowerzysty.

Gadżety dla rowerzystów stawiających na lepszą wydajność

Duże znaczenie dla poprawy wydajności rowerzysty ma również sprzęt, z którego korzysta. Warto uwzględnić tu przede wszystkim jego przeznaczenie oraz indywidualne cele treningowe. Osoby, które planują wyprawy po leśnych ścieżkach i górskich szlakach, powinny rozważyć zakup roweru MTB. Ci, którzy potrzebują dwóch kółek wyłącznie do jazdy do pracy lub na przejażdżki po mieście, lepiej, by pomyśleli o zakupie popularnej szosówki lub roweru miejskiego. Na turystyczne wypady za miasto dobrym rozwiązaniem będzie z kolei rower trekkingowy.

Niezależnie od rodzaju roweru, na który się zdecydujesz, warto, byś zainwestował także w praktyczne akcesoria rowerowe, które podniosą Twoją wydajność na zdecydowanie wyższy poziom. Są to m.in.:
 • komputer rowerowy – swego czasu nazywany licznikiem rowerowym, jednak dziś zyskuje on znacznie większą funkcjonalność niż tylko wskazywanie prędkości i liczenie dystansu. Nowoczesne komputery rowerowe z wbudowanym  GPS-em rejestrują trasę oraz jej parametry, a także mierzą tętno użytkownika, dzięki czemu pozwalają na lepsze kontrolowanie sprzętu oraz własnego ciała;
 • sportowy smartwatch – jeżeli nie korzystasz z komputera rowerowego, możesz pomyśleć o zakupie smartwatcha, który także umożliwia rejestrowanie i odtwarzanie przebiegu tras rowerowych, analizuje tętno i spalone kalorie, a czasami nawet wysokość, na którą udało się wjechać. Wszystkie te informacje są niezwykle ważne w kontekście poprawy wydajności zawodnika i pracy nad zdobywaniem lepszych osiągów na trasie;
 • pulsometr – zbiera istotne informacje związane z treningiem, co w zależności od potrzeb umożliwia poprawę wydolności oraz wyników rowerzysty;
 • manometr – decyduje o komforcie i bezpieczeństwie jazdy, a w rezultacie także o zwiększonej wydajności zawodnika;
 • adaptery i uchwyty rowerowe – dzięki nim rowerzysta może przypiąć do roweru wszystko to, co jest mu niezbędne podczas wyprawy, np. kurtkę przeciwdeszczową, zapasową dętkę i narzędzia. W ten sposób nie musimy mieć przy sobie plecaka, który zaburza komfort jazdy i wpływa niekorzystnie na naszą wydajność;
 • trenażer rowerowy – niezawodny gadżet dla rowerzystów, którzy chcą pracować nad swoją wydajnością nie tylko w trasie, ale i w domu. Dobrze dobrany trenażer rowerowy stymuluje jazdę na rowerze, dzięki czemu staje się alternatywą dla popularnych rowerów stacjonarnych.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.