Narciarstwo to w Polsce jeden z najpopularniejszych sportów zimowych. Ale do jego uprawiania nie wystarczą same narty, potrzebne są jeszcze dodatkowe akcesoria, w tym kijki narciarskie. Te zaś – niezależnie od tego, czy chodzi o biegowe, czy zjazdowe – powinny być lekkie i wytrzymałe. Dobrze też, gdy ich uchwyty są wygodne w trzymaniu.
Gdzie kupić kije narciarskie spełniające takie wymagania? Chociażby u nas, w krakowskim Aga Sporcie. Nasz sklep narciarski oferuje kijki Rossignol, używane i chwalone przez narciarzy w wielu krajach Europy, sprawdzone na licznych stokach przez fanów zimowego szaleństwa.
Kije narciarskie Kraków – atrybut każdego miłośnika zimowego szaleństwa na stoku
Każdy doświadczony narciarz zdaje sobie sprawę z tego, że dobór odpowiednich nart i butów narciarskich to zaledwie pierwszy krok na drodze do przygotowania pełnego wyposażenia na stok. Równie ważne są tu kije narciarskie, które nie tylko ułatwiają utrzymanie równowagi podczas zjazdów, ale też pomagają w budowaniu dobrych nawyków i prawidłowego stylu jazdy. Należy jednak pamiętać, że kijki do nart swoją funkcję mogą spełnić dopiero wtedy, gdy zostaną odpowiednio dobrane do potrzeb zawodnika.
W naszym sklepie internetowym Aga Sport oferujemy szeroki wybór kijów narciarskich od renomowanych producentów, takich jak Rossignol oraz Volkl. Biorąc pod uwagę zróżnicowane potrzeby naszych klientów, proponujemy im zarówno uniwersalne kijki do nart, jak i te dedykowane specjalnie dla kobiet oraz maluchów. Co więcej, mieszkańców Małopolski zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kijów narciarskich w Krakowie, dostępnych w sklepie stacjonarnym Aga Sport. Chętnie pomożemy Wam w doborze odpowiedniego modelu, dopasowanego do stylu i poziomu zaawansowania w narciarskie, jaki reprezentujecie.
Do czego służą kije narciarskie?
Kije narciarskie to element wyposażenia, z którego powinni korzystać zarówno narciarze zjazdowi, jak i biegowi oraz skiturowi. Ich zadaniem jest wsparcie w utrzymaniu równowagi oraz hamowaniu zarówno na początkowym etapie nauki jazdy na nartach, jak i na zaawansowanych trasach. Poprzez utrzymanie stabilnej pozycji narciarzowi łatwiej jest zachować pewność siebie na stoku oraz bezpieczeństwo przy skrętach.
Kijki do nart ułatwiają też poruszanie się po płaskich odcinkach i stabilizują rytm oraz tor jazdy. Ich zadaniem jest również rozwijanie prędkości i lepsze poruszanie się po śniegu. Co ważne, korzystając z dobrze dobranych kijów narciarskich, możemy oprzeć się i odepchnąć, np. podczas wchodzenia na wyciąg.
Kije narciarskie – budowa
Kije narciarskie wyróżniają się prostą budową, składającą się z zaledwie kilku elementów, takich jak:
- trzon, czyli główna część kija narciarskiego, wykonana z aluminium (modele do narciarstwa zjazdowego) lub włókna węglowego (odpowiedni model do freeride’u);
- uchwyt, który służy do trzymania kijków do nart oraz redukcji wstrząsów powstających w trakcie wbijania ich w nawierzchnię;
- paski, które mogą być przymocowane na stałe do kijków, odpinane lub odpinające się w trakcie upadku;
- gardy (ochraniacze), które zabezpieczają dłonie przed urazami związanymi z uderzeniem kijków o podłoże;
- talerzyk, czyli część kijka umieszczona na końcu, która ułatwia odbicie od powierzchni.
Kijki do nart – rodzaje
Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów kijów narciarskich, zróżnicowanych głównie ze względu na styl jazdy zawodnika. Do dyspozycji mamy przede wszystkim:
- długie kijki zjazdowe, wskazane dla miłośników klasycznego narciarstwa zjazdowego;
- kijki racingowe o wygiętym kształcie, przeznaczone do narciarstwa slalomowego;
- kijki freeride z dużymi talerzykami i pozbawione paska na nadgarstki;
- kijki skiturowe z możliwością regulacji długości.
Kije narciarskie – dobór sprzętu do wzrostu narciarza
Kijki do nart powinny być dopasowane przede wszystkim do wzrostu użytkownika. Najłatwiej jest to zrobić poprzez dokonanie bezpośredniego pomiaru sprzętu np. w naszym sklepie stacjonarnym z kijami narciarskimi w Krakowie. Ważne jest, aby do pomiaru założyć buty narciarskie, a następnie odwrócić kijek, złapać pod talerzykiem i oprzeć końcówkę rączki o parkiet. W takim ustawieniu kąt między przedramieniem a ramieniem powinien wynosić 90 stopni.
Druga metoda to obliczenie długości kijków do nart na podstawie prostego wzoru, czyli przemnożenie wzrostu narciarza (w centymetrach) przez 0,7. Uzyskany wynik należy zaokrąglić do pełnych 5 cm. Przykładowo osoba o wzroście 178 powinna wybrać kijki narciarskie 125 cm, natomiast ta o wzroście 160 cm – kijki narciarskie 120 cm.
Jeszcze innym sposobem doboru długości kijów narciarskich jest odjęcie od wzrostu 50 cm, czyli mężczyźni o wzroście 180 cm będą prawdopodobnie potrzebować kijków narciarskich 130 cm.
Kije narciarskie – jak wybrać idealny model?
Rozmiar to kluczowy czynnik, który warto uwzględnić przy wyborze kijków narciarskich 120 cm, kijków narciarskich 125 cm, kijków narciarskich 130 cm i nie tylko. W przypadku juniorów ważne jest też, aby sprzęt był wykonany z lekkiego materiału, który nie będzie obciążać młodego adepta narciarstwa. Co więcej, zawodnicy preferujący jazdę poza trasami powinni decydować się na nieco dłuższe kijki niż te do jazdy na przygotowanym stoku, ponieważ istnieje tu większe ryzyko zapadania się w głębokim śniegu.