Rowery elektryczne
Trudno wymyślić rower na nowo. Można jednak wymyślić coś, co bezpowrotnie zmieni dwukołowy świat i ułatwi życie wielu rowerzystów. Czymś takim jest elektryczne wspomaganie w rowerze. Dzięki niemu żadna wycieczka nie będzie zbyt długa, żadna góra zbyt wysoka, żaden korek zbyt trudny do ominięcia. Nie trzeba już być w życiowej formie, by przeżyć przygodę życia albo po prostu czerpać z niego więcej niż dotychczas. Rowery elektryczne wywołują uśmiech na twarzy niezależnie od dwukołowych preferencji ich posiadacza. Pomagamy w tym, zapewniając modele dostosowane do różnych potrzeb.
A jeśli jesteś z okolic Krakowa i w tej okolicy chcesz kupić e-bike, sprawdź naszą ofertę na rowery elektryczne Kraków.
Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Shimano, jednego ze światowych liderów w branży rowerowej, co czwarty Europejczyk jest posiadaczem roweru elektrycznego lub planuje kupić e-bike w najbliższym czasie. Co ciekawe, wśród największych pasjonatów tego typu sprzętów są Polacy – na przesiadkę z tradycyjnego jednośladu na nowoczesnego elektryka zdecydowało się już około 30% rowerzystów. Czy zastanawiałeś się nad tym, z czego to wynika? Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze roweru elektrycznego do codziennych przejażdżek po mieście i na dłuższe wyprawy?
Jak działają rowery elektryczne?
Rowery elektryczne to obecnie doskonała alternatywa dla tradycyjnych jednośladów – dzieje się tak nie bez powodu. Sekret ich popularności tkwi we wspomaganiu jazdy przy pomocy silnika elektrycznego, który wbudowany jest w koło. Dzięki temu rower porusza się niemal całkowicie bezszelestnie i gwarantuje rowerzyście komfortową jazdę bez większego wysiłku. Wszystko to sprawia, że są one wręcz idealnym środkiem transportu do poruszania się po zatłoczonym mieście lub do przejażdżek rekreacyjnych po okolicy.
Jak działa rower elektryczny? Każdy tego typu sprzęt posiada trzy elementy odpowiedzialne za jego napędzanie:
- akumulator (bateria) – wykorzystywane są tu baterie litowo-jonowe, które stosowane są również w laptopach i telefonach komórkowych. Od pojemności baterii zależy to, jak daleko dojedziemy na rowerze na jednym ładowaniu;
- silnik elektryczny – silniki bezszczotkowe o maksymalnej mocy na poziomie 250 W są całkowicie bezobsługowe, energooszczędne i bezawaryjne;
- elektryczny kontroler – służy on do sterowania pracą silnika oraz przesyłania energii z baterii do silnika.
Rodzaje rowerów elektrycznych
Zastanawiasz się, jaki rower elektryczny wybrać? Do dyspozycji mamy sprzęty zróżnicowane ze względu na umiejscowienie jednostki napędowej:
- rowery elektryczne z silnikiem w przednim kole – tego typu napęd ma stosunkowo niską moc, w związku z czym montowany jest z reguły w najbardziej podstawowych modelach elektryków. Jego zaletą jest natomiast relatywnie niska cena;
- rowery elektryczne z silnikiem w tylnym kole – jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które zapewnia znacznie większą moc w porównaniu do rowerów z silnikiem w przednim kole. Świetnie sprawdza się w rowerach miejskich, trekkingowych oraz sportowych (MTB). Rowery z silnikiem w tylnym kole posiadają dedykowany czujnik ruchu, jednak nie korzystają z czujnika siły nacisku, co sprawia, że jazda jest nieco mniej płynna niż w przypadku silników centralnych;
- rowery elektryczne z silnikiem centralnym (w korbie) – najbardziej zaawansowany technologicznie napęd o wysokim momencie obrotowym, co zdecydowanie poprawia jego przyspieszenie. Takie silniki polecane są głównie do rowerów górskich, jak również miejskich i trekkingowych. Coraz częściej spotykamy je także w elektrycznych szosówkach i gravelach, w których silnik jest tuż przy korbie i to właśnie ruch korby napędza całą maszynę.
Rower elektryczny – zalety i wady
Jak każdy sprzęt, rowery elektryczne mają swoje wady i zalety. Ich znajomość może okazać się nieoceniona dla osób, które chcą się upewnić, czy warto kupić rower elektryczny. Jedną z największych korzyści wyboru e-bike’a jest silnik wspomagający pedałowanie, który daje nam znacznie większe możliwości podróżowania. Dzięki niemu dojedziemy znacznie szybciej i wygodniej do zamierzonego celu.
Jaki zasięg ma rower elektryczny? Jak podają producenci, na jednym ładowaniu baterii możemy przejechać nim nawet do 100 kilometrów. Co więcej, dzięki napędowi łatwiej będzie nam pokonywać trasy o zróżnicowanym ukształtowaniu, co z pewnością docenią miłośnicy wypraw górskich oraz dyscyplin zjazdowych.
Dużym atutem rowerów elektrycznych jest również fakt, że są one zasilane energią elektryczną, co pozwala na uniknięcie emisji spalin, wydzielanych m.in. podczas poruszania się motocyklem lub samochodem. Sprzęty te zapewniają także stosunkowo niskie koszty eksploatacji, a ich konserwacja nie powinna jest podobnym wydatkiem jak w przypadku zwykłego jednośladu.
A co z wadami rowerów elektrycznych? Niestety, minusem jest tutaj wysoka cena. Ile kosztuje rower elektryczny? Dobry e-bike to wydatek rzędu co najmniej 5 000 zł i sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za model z najwyższej półki. Drugą kwestią jest ciężar takiego sprzętu.
Ile waży rower elektryczny? Ze względu na umieszczenie w nim silnika sprzęt ten waży około 24 kg, co może stanowić duże utrudnienie np. podczas wnoszenia roweru po schodach.
Rower elektryczny – używany czy nowy?
Wysoka cena sprawia, że coraz więcej osób rozważa zakup używanego e-bike’a. My jednak nie polecamy takiego rozwiązania. Powód jest prosty. Naprawa starszego, zużytego sprzętu może okazać się bardzo kosztowna, a niektóre komponenty są czasami niemożliwe do naprawy. Jaki jest zatem złoty środek? Odsuń decyzję o zakupie elektryka w czasie i spróbuj zaoszczędzić pieniądze na taki model, który będzie Ci służyć w idealnym stanie nie przez kilka miesięcy, ale przez długi czas!