UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Bloki Shimano do butów rowerowych - jak działają bloki do pedałów w rowerze?


Mówi się, że kto raz spróbował jazdy z pedałami zatrzaskowymi, ten już nigdy nie wróci do tradycyjnych pedałów platformowych. Czy rzeczywiście tak jest? Nie da się ukryć, że pedały, do których wpinane są buty rowerowe, gwarantują znacznie większą stabilność stopy, lepszą równowagę i kontrolę nad rowerem, a także nieporównywalnie wyższy poziom komfortu jazdy. Czy wiesz jednak, co składa się na system zatrzaskowy i jaką rolę pełnią w nim bloki do pedałów? Czym różnią się poszczególne kolory bloków Shimano SPD-SL?
 

Bloki do pedałów – rodzaje

Bloki do pedałów to kluczowy element systemu zatrzaskowego, który przytwierdzony jest do butów rowerowych. Bloki wraz z butami wpinane są w pedały ze specjalnymi zatrzaskami, które mają z kolei za zadanie utrzymywać obuwie w odpowiedniej pozycji. Za sprawą umieszczonej w pedałach sprężyny rowerzysta może swobodnie regulować siłę naprężenia systemu, co zdecydowanie ułatwia wypinanie buta. Warto również podkreślić, że pedały zatrzaskowe oraz dedykowane im bloki SPD to system dedykowany wszystkim kolarzom (nawet tym rekreacyjnym), którzy czują się pewnie podczas jazdy na klasycznych pedałach platformowych.

Obecnie wyróżnia się trzy rodzaje bloków do pedałów: bloki szosowe, bloki MTB (do pedałów w rowerach górskich) oraz bloki trekkingowe. Poszczególne typy bloków różnią się przede wszystkim zastosowaniem, a także konstrukcją, rozmiarem, sposobem mocowania i stopniem odporności na zabrudzenia. Bloki szosowe są nieco dłuższe niż bloki MTB, a także mają większą powierzchnię styczną. Bloki do pedałów SPD w rowerach górskich są natomiast mniejsze i bardziej wytrzymałe w porównaniu do innych modeli.
 

Jak działają bloki SPD?

Pedały zatrzaskowe umożliwiają wpinanie butów rowerowych wraz z blokami SPD do systemu zatrzaskowego. Skutkuje to efektywnym przenoszeniem całej energii wytwarzanej przez rowerzystę na napęd roweru. Zasada działania jest zbliżona do systemu wykorzystywanego w nartach, jednak w tym przypadku mechanizm funkcjonuje prawidłowo dzięki specjalnym blokom do pedałów. Należy jednak pamiętać o tym, że bloki SPD powinny być zawsze kompatybilne z obuwiem na rower.
 

Bloki Shimano SPD-SL – czy warto je wybrać?

Bloki Shimano SPD-SL to najpopularniejszy wybór zarówno wśród amatorów jazdy rekreacyjnej, jak i zawodowych kolarzy. Wyróżnia je stabilna platforma, prosta i intuicyjna obsługa, a także świetna wydajność. Co ważne, bloki SPD mają szeroki i niski profil, co przekłada się na równomierne rozłożenie siły oraz chodzenie bez konieczności stosowania dodatkowych osłon na obuwie.

Shimano oferuje trzy wersje bloków Shimano SPD-SL o różnym zakresie luzu roboczego i osi obrotu. Bloki te oznaczone są kolorem żółtym, czerwonym oraz niebieskim. Żółte bloki SPD-SL z sześciostopniowym zakresem luzu roboczego to idealny wybór dla amatorów kolarstwa, natomiast czerwone bloki do pedałów SPD nie mają luzu roboczego. Polecane są głównie dla sprinterów i zawodowych kolarzy. Niebieskie bloki Shimano to kompromis pomiędzy powyższymi modelami. Posiadają dwa stopnie luzu roboczego i zapewniają niewielki zakres ruchu.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.