UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Bootfitting – czyli jak dopasować buty narciarskie do stopy?

Buty narciarskie stanowią element łączy narciarza z jego nartami, w związku ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na ich wybór. Niestety, nieprawidłowy dobór butów narciarskich wiąże się zarówno z dyskomfortem narciarza, jak i z jego ograniczonym bezpieczeństwem na stoku. Z pomocą w tej sytuacji przychodzi bootfitting, czyli indywidualne dopasowywanie butów narciarskich do stopy. Na czym polega ten proces i dlaczego jest nam potrzebny?

bootfitting co to
 

Bootfitting – co to takiego?

W dużym uproszczeniu bootfitting to proces polegający na zmianie kształtu butów narciarskich pod wpływem działania wysokiej temperatury, który ma na celu poprawę komfortu podczas jazdy na nartach. W zależności od indywidualnych potrzeb, formowaniu może być poddawany wyłącznie liner (but wewnętrzny) lub zarówno liner, jak i skorupa. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się również frezowanie skorupy czy też wycinanie poszczególnych fragmentów linera.

Dlaczego dopasowanie butów narciarskich do stopy jest tak ważne? Musimy pamiętać o tym, że każdy z nas ma zupełnie inaczej wyprofilowaną stopę, dlatego to, co będzie dobre dla jednej osoby, dla innej może nie być korzystne. Podczas bootfittingu specjalista jest w stanie wypełnić maksymalnie przestrzeń w bucie, niwelując w ten sposób jakiekolwiek uciski, jakie pojawiają się podczas noszenia butów narciarskich.
 

Jak dopasować buty narciarskie do nogi?

Pierwszym etapem bootfittingu jest określenie kluczowych parametrów związanych z potrzebami narciarza – jego masy ciała, rozmiaru stopy, dynamiki jazdy, czasu spędzanego na stoku, a także oczekiwań związanych z wyprofilowaniem buta narciarskiego. Gdy model i rozmiar obuwia jest już wybrany, można przejść do jego termoformowania. Na początek wygrzewany jest but wewnętrzny, który umieszcza się w specjalnej maszynie. Po podgrzaniu w wysokiej temperaturze but zakładamy na stopę, dzięki czemu może się on idealnie dopasować do budowy stopy oraz podudzia sportowca.

Jeżeli konieczne jest dalsze formowanie obuwia, wygrzewaniu poddaje się również skorupę buta narciarskiego, dokonując przy tym jej odbarczenia w miejscach ucisku. Ważne jest, by na tym etapie niwelować wszelkie wolne przestrzenie w bucie, tak, by zapewnić zawodnikowi jak największy komfort.
 

Za duże lub za małe buty narciarskie – co zrobić?

Masz problem ze zbyt dużymi butami narciarskimi? Najprostszym sposobem poradzenia sobie z nadmierną obszernością buta narciarskiego jest umieszczenie w nim specjalnego „liftera”, czyli dodatkowej wkładki, która pomaga zmniejszyć obszerność buta poprzez ograniczenie jego przestrzeni. Alternatywą jest zastosowanie bootfittingu, które pozwoli na pełne dopasowanie buta do stopy.

A co w sytuacji, gdy buty narciarskie są za małe? Wówczas również z pomocą przychodzi bootfitting, a dokładnie frezowanie lub odbarczanie skorupy, które polega na rozgrzaniu jej aż do momentu, gdy stanie się termoformowalna i rozciągnięta do pożądanego kształtu. 

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.