UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Centrowanie koła rowerowego – ile kosztuje i jak centrować koła?

Skrzywienie koła to problem, z którym prędzej czy później spotyka się każdy rowerzysta. Chociaż określenie to brzmi dość poważnie, to w rzeczywistości centrowanie koła rowerowego nie musi przysporzyć większych trudności. Zamiast zatem od razu udawać się do serwisu rowerowego, warto na początek spróbować samodzielnie podjąć się tego zadania. Na czym dokładnie polega ten proces i w jakie narzędzia powinniśmy się zaopatrzyć? Ile kosztuje centrowanie koła w serwisie?

centrowanie koła rowerowego
 

Centrowanie koła rowerowego – co to oznacza?

Centrowanie koła rowerowego to czynność polegająca na przywróceniu idealnego kształtu koła rowerowego, które się „zósemkowało”, poprzez doprowadzenie obręczy rowerowej do dawnego stanu oraz ponowne zaplecenie szprych. Taki proces pozwala na wyeliminowanie wszelkich wad, które niejednokrotnie umożliwiają swobodną jazdę na rowerze, a także mają niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty.

Po czym poznać, że koło wymaga centrowania? Taką nieprawidłowość można zauważyć przede wszystkim podczas jazdy, kiedy to czuć, jak rower odbija się na boki i ściąga rowerzystę na tę stronę, po której jest większe obciążenie. Na początkowym etapie scentrowania koła rowerowego możemy zaobserwować również, że zarówno opony, jak i hamulce zaczynają się szybciej zużywać. Osłabienie przyczepności i utrudnione hamowanie mogą także wpłynąć na powstanie drgań w trakcie jazdy.
 

Jak centrować koła w rowerze?

Jeżeli czujemy, że rower zaczyna się lekko tłuc po bokach i ściąga nas podczas jazdy w jedną stronę, dobrze jest sprawdzić, czy koło nie jest scentrowane. Z takim problemem możemy udać się do serwisu rowerowego lub podjąć się naprawy koła własnoręcznie – zwłaszcza jeśli problem zostanie zauważony w miarę wcześnie. Pamiętajmy jednak, że samodzielne centrowanie koła rowerowego wymaga nie tylko cierpliwości, ale i niezbędnej wiedzy. Niestety, nieumiejętna walka z wykrzywionym kołem może sprawić, że zniszczymy je jeszcze bardziej. Jak centrować koło w rowerze?

Na początek warto przygotować narzędzia, które będą nam potrzebne do wykonania tego zadania. Jeśli chcemy centrować koło rowerowe na własną rękę, musimy zaopatrzyć się w:
  • klucz do centrowania kół (tzw. klucz do nypli) – wielkość takiego klucza powinna być dopasowana do rozmiaru nypla w naszym rowerze. Najlepszym wyborem będzie uniwersalny klucz do centrowania kół rowerowych;
  • centrownicę do kół rowerowych – profesjonalny sprzęt, który jest powszechnie stosowany w serwisach rowerowych.
Mając niezbędny sprzęt do centrowania kół, można przejść do ich naprawy. Najpierw należy jednak ocenić, czy szprychy nie są uszkodzone lub poluzowane – w takiej sytuacji koniecznie należy je dokręcić lub wymienić na nowe. Następnie stawiamy rower do góry nogami i sprawdzamy, w którym miejscu koło bije najmocniej, po czym zaciskamy hamulec tak, by klocek hamulcowy dotykał tego miejsca. W dalszej kolejności:
  1. spuszczamy powietrze z koła i odkręcamy nakrętkę zabezpieczającą;
  2. zdejmujemy oponę i wpinamy koło do ramy;
  3. regulujemy napięcie w kole tam, gdzie klocek hamulcowy dotyka obręczy.
Na każdym z powyższych etapów należy sprawdzać ułożenie klocków i uważać na to, by żadnej z czynności nie wykonywać zbyt mocno. Po udanym centrowaniu koła rowerowego oponę i dętkę umieszczamy na swoim miejscu, pompujemy koło i sprawdzamy stan roweru podczas jazdy próbnej.
 

Ile trwa centrowanie koła?

Centrowanie koła rowerowego to proces, który należy przeprowadzić powoli i uważnie, tak, by nie uszkodzić koła jeszcze bardziej. Nie sposób jest zatem określić jednoznacznie, ile będzie trwać taka czynność, ponieważ wszystko zależy od stanu koła oraz naszych umiejętności.

Osoby, które pierwszy raz podejmują się centrowania koła rowerowego, prawdopodobnie spędzą więcej czasu na delikatnym prostowaniu koła. Z drugiej strony, naprawa mocno uszkodzonego koła, które wymaga wymiany kilku szprych, nawet doświadczonemu mechanikowi może zająć ponad pół godziny. Dobra informacja jest jednak taka, że drobne nierówności w kole można czasami naprawić nawet w kilka minut.
 

Centrowanie koła – cena

Samodzielne centrowanie koła rowerowego niestety nie jest tanie – chyba że posiadamy już niezbędne narzędzia. W przeciwnym razie musimy się przygotować na wydatek rzędu nawet 1 000 zł (koszt samej centrownicy to 200-1000 zł). W związku z tym znacznie rozsądniejszym rozwiązaniem zdaje się wizyta w serwisie rowerowym, gdzie za centrowanie koła zapłacimy około 25-50 zł. W przypadku rowerów wyczynowych (np. BMX) koszt ten wynosi około 50-60 zł za usługę.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.