Centrowanie koła rowerowego – ile kosztuje i jak centrować koła?
Skrzywienie koła to problem, z którym prędzej czy później spotyka się każdy rowerzysta. Chociaż określenie to brzmi dość poważnie, to w rzeczywistości centrowanie koła rowerowego nie musi przysporzyć większych trudności. Zamiast zatem od razu udawać się do serwisu rowerowego, warto na początek spróbować samodzielnie podjąć się tego zadania. Na czym dokładnie polega ten proces i w jakie narzędzia powinniśmy się zaopatrzyć? Ile kosztuje centrowanie koła w serwisie?Centrowanie koła rowerowego – co to oznacza?
Centrowanie koła rowerowego to czynność polegająca na przywróceniu idealnego kształtu koła rowerowego, które się „zósemkowało”, poprzez doprowadzenie obręczy rowerowej do dawnego stanu oraz ponowne zaplecenie szprych. Taki proces pozwala na wyeliminowanie wszelkich wad, które niejednokrotnie umożliwiają swobodną jazdę na rowerze, a także mają niekorzystny wpływ na bezpieczeństwo rowerzysty.Po czym poznać, że koło wymaga centrowania? Taką nieprawidłowość można zauważyć przede wszystkim podczas jazdy, kiedy to czuć, jak rower odbija się na boki i ściąga rowerzystę na tę stronę, po której jest większe obciążenie. Na początkowym etapie scentrowania koła rowerowego możemy zaobserwować również, że zarówno opony, jak i hamulce zaczynają się szybciej zużywać. Osłabienie przyczepności i utrudnione hamowanie mogą także wpłynąć na powstanie drgań w trakcie jazdy.
Jak centrować koła w rowerze?
Jeżeli czujemy, że rower zaczyna się lekko tłuc po bokach i ściąga nas podczas jazdy w jedną stronę, dobrze jest sprawdzić, czy koło nie jest scentrowane. Z takim problemem możemy udać się do serwisu rowerowego lub podjąć się naprawy koła własnoręcznie – zwłaszcza jeśli problem zostanie zauważony w miarę wcześnie. Pamiętajmy jednak, że samodzielne centrowanie koła rowerowego wymaga nie tylko cierpliwości, ale i niezbędnej wiedzy. Niestety, nieumiejętna walka z wykrzywionym kołem może sprawić, że zniszczymy je jeszcze bardziej. Jak centrować koło w rowerze?Na początek warto przygotować narzędzia, które będą nam potrzebne do wykonania tego zadania. Jeśli chcemy centrować koło rowerowe na własną rękę, musimy zaopatrzyć się w:
- klucz do centrowania kół (tzw. klucz do nypli) – wielkość takiego klucza powinna być dopasowana do rozmiaru nypla w naszym rowerze. Najlepszym wyborem będzie uniwersalny klucz do centrowania kół rowerowych;
- centrownicę do kół rowerowych – profesjonalny sprzęt, który jest powszechnie stosowany w serwisach rowerowych.
- spuszczamy powietrze z koła i odkręcamy nakrętkę zabezpieczającą;
- zdejmujemy oponę i wpinamy koło do ramy;
- regulujemy napięcie w kole tam, gdzie klocek hamulcowy dotyka obręczy.
Ile trwa centrowanie koła?
Centrowanie koła rowerowego to proces, który należy przeprowadzić powoli i uważnie, tak, by nie uszkodzić koła jeszcze bardziej. Nie sposób jest zatem określić jednoznacznie, ile będzie trwać taka czynność, ponieważ wszystko zależy od stanu koła oraz naszych umiejętności.Osoby, które pierwszy raz podejmują się centrowania koła rowerowego, prawdopodobnie spędzą więcej czasu na delikatnym prostowaniu koła. Z drugiej strony, naprawa mocno uszkodzonego koła, które wymaga wymiany kilku szprych, nawet doświadczonemu mechanikowi może zająć ponad pół godziny. Dobra informacja jest jednak taka, że drobne nierówności w kole można czasami naprawić nawet w kilka minut.