UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Czy trudno jest nauczyć się jeździć na nartach? Ile trwa nauka jazdy na nartach i ile kosztuje?

Z nauką jazdy na nartach jest tak, jak z każdym innym sportem – potrzeba czasu i cierpliwości do tego, by móc swobodnie poruszać się na stoku. Nie oznacza to jednak, że rozpoczęcie przygody z narciarstwem, gdy mamy ponad 30 lat, nie jest możliwe. Dziś spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy nauka jazdy na nartach jest trudna, jak długo trwa ten proces i ile kosztuje nauka jazdy na nartach.

czy jazda na nartach jest trudna
 

Jakie narty do nauki wybrać?

Kluczem do sukcesu w przypadku nauki jazdy na nartach jest przygotowanie niezbędnego sprzętu oraz zadbanie o naszą kondycję, najlepiej jeszcze na kilka miesięcy przed pierwszymi lekcjami. Najgorsze, co możemy bowiem zrobić, to wybrać się po raz pierwszy na stok bez jakiegokolwiek przygotowania. Na początek dobrze jest spróbować takich ćwiczeń jak np. przysiady oraz rozciąganie.

Kolejna kwestia to przygotowanie sprzętu narciarskiego. Jakie narty do nauki jazdy będą najlepsze? Narty dla początkujących powinny być dobierane w zależności od wagi oraz wzrostu zawodnika. Ich długość powinna wynosić tyle, ile odległość od stóp do brody lub nosa narciarza. Co ważne, osoby, które chcą poczuć się pewniej podczas pierwszego pobytu na stoku i mają większą wagę, mogą zdecydować na nieco dłuższe narty, które ułatwią im naukę jazdy po górskich stokach.

Jeżeli chodzi o taliowanie nart dla początkujących, czyli ich szerokość w dziobie, talii i piętce, to pod tym względem najlepiej sprawdzą się szersze narty, które zapewniają lepszą przyczepność do podłoża, stabilność i pewność siebie na stoku. Dobrze, by szerokość takich desek wynosiła od 70 do 85 mm.

A jakie narty dla dziecka do nauki powinniśmy wybrać? W przypadku najmłodszych stosuje się zasadę, która mówi o tym, by wybierać deski sięgające maluchom do pach, czyli krótsze od ich wzrostu o mniej więcej 20-30 cm. Dłuższe narty pozwolą im rozwijać nieco większe prędkości, co nie jest zalecane zwłaszcza na pierwszych lekcjach.
 

Ile trwa nauka jazdy na nartach?

Często powtarzającym się pytaniem wśród osób, które chcą czuć się pewnie na nartach, jest to: „ile zajmuje nauka jazdy na nartach?”. Jak się okazuje, wiele pod tym względem zależy od indywidualnych predyspozycji adepta narciarstwa. Niektóre osoby są w stanie już po 1-2 lekcjach samodzielnie zjechać z prostej górki, jednak w większości przypadków potrzebują oni około 2-3 lekcji, by jeździć samodzielnie. Warto jednak podkreślić, że aby jeździć dobrze technicznie na nartach, trzeba poświęcić na naukę nawet do kilkudziesięciu godzin, w tym co najmniej kilka z instruktorem narciarstwa.
 

Gdzie możemy się udać na naukę jazdy na nartach?

Naukę jazdy na nartach warto rozpocząć w ośrodku narciarskim, który dysponuje niebieską trasą oraz oślą łączką posiadającą orczyk. Warto, by pierwsze zjazdy odbywały się pod czujnym okiem instruktora, który pokaże nam, jak utrzymywać równowagę na deskach i nauczyć się prawidłowej techniki jazdy. Chociaż kurs narciarski nie jest obowiązkowy, to warto rozważyć taką opcję i skorzystać z kursu grupowego lub indywidualnego w szkole narciarskiej. Chociaż jest to znacznie droższa opcja niż samodzielna nauka jazdy na nartach, to dzięki kursowi łatwiej będzie nam przezwyciężyć pierwsze obawy i poczuć się bezpieczniej na stoku.
 

Czy nauka jazdy na nartach jest zatem trudna?

Dla początkującego narciarza może to okazać się wręcz niemożliwe do opanowania, ponieważ musi on przyswoić zupełnie nowe i nieznane do tej pory umiejętności. Zdecydowanie największą trudność może sprawiać mu zatrzymywanie się i zmniejszanie prędkości, a także bezpieczne upadanie na śnieg.  Z czasem zjazdy stają się jednak coraz pewniejsze i płynniejsze, a radość czerpana z zimowego szaleństwa na stoku jest coraz większa.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.