UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Fotelik na rower dla dziecka

Wycieczki rowerowe to świetna forma spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu wraz z całą rodziną. O ile jednak starsze dzieci mogą samodzielnie ścigać się na swoich jednośladach, o tyle młodsze pociechy są zmuszone do podróżowania razem z rodzicem. Szczególnie ważne jest zatem, by zadbać o bezpieczny sposób przemieszczania się z dziećmi i zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do wypraw rowerowych. Czy foteliki rowerowe są bezpieczne i od kiedy można je stosować?

Fotelik na rower dla dziecka
 

Fotelik na rower dla dziecka – o czym warto pamiętać przed zakupem?

Jazda na rowerze to idealny sposób na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. Okazuje się jednak, że dzięki takiej aktywności możemy nie tylko zwiększyć odporność organizmu, ale także poprawić kondycję i zadbać o swoją sylwetkę. Co więcej, taka aktywność jest również doskonałym sposobem na odkrywanie świata razem z maluchami oraz okazją do wspólnej zabawy. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu po konkretny fotelik rowerowy dla dziecka, warto zadać sobie kilka ważnych pytań:
 • czy moje dziecko jest już na tyle duże, że będzie gotowe do jazdy na foteliku rowerowym?
 • czy planuję jedynie krótkie wycieczki z dzieckiem po mieście, czy może rozważam dłuższe wypady za miasto?
 • do jakiego typu roweru potrzebuję przymocować fotelik rowerowy?
 • czy zależy mi na kupnie fotelika na rower dla dziecka przedniego, czy tylnego?
Dopiero znając odpowiedzi na te pytania, możemy przejść do kolejnego kroku, czyli zastanowienia się nad typem fotelika na rower dla dziecka.
 

W jakim wieku można wozić dziecko w foteliku na rowerze?

Nie ma konkretnych wymogów w kwestii tego, od kiedy można stosować fotelik na rower dla dziecka. Przyjmuje się jednak, że mniej więcej 9-miesięczne dziecko jest w stanie podróżować na tego typu foteliku. Ważne jest jednak, by maluch był w stanie samodzielnie siedzieć i utrzymywać stabilną pozycję podczas jazdy. W przypadku dłuższych, kilkugodzinnych wypraw dobrze jest jednak poczekać do momentu, aż dziecko ukończy 1. rok życia. Na jazdy z młodszymi dziećmi (do około 6. miesiąca życia) poleca się natomiast przyczepę rowerową, która zapewnia bezpieczny transport maluszka w każdych warunkach pogodowych.

Do jakiego wieku można natomiast używać fotelik na rower dla dziecka? Zgodnie z prawem nasze pociechy mogą być przewożone na foteliku rowerowym do ukończenia 7. roku życia. Producenci fotelików określają jednak nie wiek, a maksymalną wagę dziecka dla konkretnego modelu. Do jakiej wagi są foteliki rowerowe? Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli, w tym:
 • foteliki montowane z przodu o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu do 15 kg;
 • foteliki montowane z tyłu o maksymalnym dopuszczalnym obciążeniu do 22 kg;
 • siedziska dla starszych dzieci montowane z tyłu, o udźwigu do 35 kg.
 

Jak dobrać fotelik rowerowy dla dziecka? Rodzaje fotelików

Zastanawiasz się, jaki fotelik rowerowy dla dziecka będzie najlepszy? Do dyspozycji mamy następujące rozwiązania: fotelik montowany z przodu (na kierownicy) lub montowany z tyłu (na ramie podsiodłowej lub bagażniku). Pozostaje nam jeszcze przyczepka rowerowa, która zdaniem wielu rodziców jest najbezpieczniejszym sposobem przewożenia dziecka na rowerze. Jeżeli jednak pozostajemy przy zakupie klasycznego fotelika rowerowego, warto wybrać się z dzieckiem do sklepu i sprawdzić, jak maluch będzie czuć się na danym foteliku. Zwróćmy szczególną uwagę na takie kwestie jak:
 • położenie główki i sprawdzenie, czy ma ona odpowiednie podparcie;
 • zapięcie nóżek fotelika, co pozwoli uniknąć włożenia nogi pomiędzy szprychy roweru;
 • pasy bezpieczeństwa (najlepiej 5-punktowe), które uniemożliwiają samodzielne odpięcie się dziecka podczas jazdy;
 • wyprofilowanie fotelika, tak, by jazda była dla maluszka wygodna;
 • brak ostrych i niebezpiecznych krawędzi.
 

Czy dziecko w foteliku na rowerze musi mieć kask?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Pomimo że ogólnie zaleca się jazdę na rowerze z kaskiem, to niektóre modele fotelików są tak wyprofilowane, że uniemożliwiają jazdę w dodatkowej ochronie głowy. Założenie kasku może zatem wiązać się z pewnym dyskomfortem w trakcie podróży, jednak pamiętajmy, że w przypadku ewentualnego upadku kask może skutecznie zabezpieczyć nasze dziecko przed urazem. Decyzję w tej sprawie warto jednak pozostawić rodzicom.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.