UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Hamulce hydrauliczne do roweru

Hamulce tarczowe są dziś uważane za najlepsze rozwiązanie zarówno dla rowerów typu MTB, jak i szosowych, turystycznych oraz miejskich. Ich niezaprzeczalnym atutem jest doskonała skuteczność podczas jazdy nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Hamulce te gwarantują niezrównaną siłę hamowania, a co za tym idzie – maksymalne bezpieczeństwo dla rowerzysty. Pozostaje jednak  pytanie – czy hamulce hydrauliczne w rowerze są dobre? Czy może lepiej wybrać hamulce mechaniczne?
 

Jak działają hamulce hydrauliczne w rowerze?

Mechanizm działania hamulców hydraulicznych rowerowych jest zbliżony do tego w hamulcach V-brake lub szczękowych – po naciśnięciu klamki rower hamuje i zatrzymuje się. Różnica poleca jednak na innym sposobie przenoszenia mocy z ruchu dłoni na hamulec. Co to dokładnie oznacza? Klamka hamulca jest połączona z zaciskiem hamulców przy tarczy rowerowej za pomocą specjalnego przewodu hydraulicznego. Układ ten wygląda bardzo podobnie jak w samochodzie, jednak w rowerach nie ma konieczności stosowania dodatkowych pomp wspomagania.

Naciśnięcie klamki hamulca hydraulicznego rowerowego sprawia, że płyn umieszczony w przewodzie zostaje ściśnięty, a jego siła jest oddawana do drugiego końca przewodu, znajdującego się przy tłoczkach zaciskowych. W efekcie dochodzi do zaciśnięcia klocków na tarczy i zatrzymania roweru. W momencie, gdy zwalniamy klamkę, płyn ten wraca do pierwotnego poziomu, a klocki rozluźniają tarczę i wracają na swoje miejsce.
 

Jakie hamulce do roweru – hydrauliczne czy mechaniczne?

Sam sposób działania rowerowych hamulców hydraulicznych i mechanicznych jest praktycznie identyczny. Różnica polega jednak na budowie obu tych systemów. Podczas gdy hamulce hydrauliczne są uruchamiane przez płyn hamulcowy, te w wersji mechanicznej wykorzystują w tym celu specjalną linkę. Czy hamulce hydrauliczne w rowerze są więc dobre? Jak najbardziej! Coraz częściej wypierają one modele mechaniczne, co wynika przede wszystkim z ich większej siły hamowania, niskiej masy i bardzo dobrej modulacji. Warto jednak pamiętać, że ich konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana, co może okazać się pewnym utrudnieniem np. podczas awarii hamulca w trakcie wycieczki rowerowej.
 

Jaki hamulec hydrauliczny do roweru wybrać?

Planujesz zakup zestawu hamulców hydraulicznych do roweru? Mamy dla Ciebie kilka propozycji oferowanych przez japońskiego producenta Shimano:
  • hamulce hydrauliczne Shimano Deore BR-M6100 – jako jedne z niewielu hamulców do rowerów górskich umożliwiają sprawną wymianę klocków hamulcowych bez konieczności używania kluczy. Za sprawą mechanizmu Servo Wave zapewniają niezwykłą siłę hamowania przy niewielkim wysiłku;
  • zestaw hamulców hydraulicznych Shimano Altus MT200 – przeznaczone do jazdy rekreacyjnej, gwarantują świetną modulację i wysoką siłę hamowania;
  • hamulce hydrauliczne rowerowe Shimano SLX BR-M7100 – są odpowiednie do MTB. Wyróżnia je bardzo dobra modulacja, wysoka moc hamowania oraz stosunkowo niewielki skok jałowy dźwigni.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.