NOWOŚĆ !!! ROWERY WOOM EXPLORE 4 5 6 JUŻ DOSTĘPNE W SKLEPIE STACJONARNYM !!!
UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 30% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak bezpiecznie jeździć na rowerze? Najważniejsze przepisy rowerowe

 
Jazda na rowerze to świetny sposób na utrzymanie dobrej kondycji, odkrywanie uroków okolicy i unikanie korków samochodowych w centrum miasta. Aby móc jednak czerpać pełnię radości z tej aktywności, niezwykle ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad ruchu drogowego. Bezpieczna jazda na rowerze nie tylko minimalizuje ryzyko wypadków, ale również sprawia, że podróżowanie na dwóch kółkach staje się bardziej komfortowe i przyjemne. Sprawdź, o czym informują nowe przepisy rowerowe i jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze.



Nowe przepisy rowerowe 2022 – co warto wiedzieć?

Wszystkie prawa i obowiązki rowerzysty zostały jasno określone w przepisach polskiego prawa, w tym m.in. w ustawie z 20 czerwca 1997 roku dotyczącej Prawa o ruchu drogowym, a także w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Co więcej, cały czas obowiązuje też Konwencja o ruchu drogowym z 8 listopada 1968 roku.
Podstawową informacją, o której należy wspomnieć w kontekście przepisów rowerowych, to ta dotycząca definicji samego roweru. Według Prawa o ruchu drogowym:

„rower – pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250 W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.”

W rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2022 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia pojawiły się też szczegółowe informacje na temat wyposażenia roweru. O czym dokładnie jest tu mowa?

Oświetlenie rowerowe – przepisy dotyczące wyposażenia rowerowego

Nowe przepisy wskazują, że każdy rower powinien posiadać:
  • co najmniej jedno światło pozycyjne białe lub żółte selektywne umieszczone z przodu;
  • co najmniej jedno światło odblaskowe czerwone o innym kształcie niż trójkąt, a także co najmniej jedno światło pozycyjne czerwone – oba umieszczone z tyłu;
  • co najmniej jeden sprawny hamulec;
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.
Brak któregokolwiek z elementów wyposażenia niesie za sobą ryzyko mandatu w wysokości od 50 do 200 zł. Co ważne, przepisy zakazują używania świateł migających oraz innych odblasków, a także zdejmują obowiązek wyposażenia roweru w oświetlenie podczas jazdy dziennej: „Dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru i wózka rowerowego, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, były zdemontowane, jeżeli kierujący tym pojazdem nie jest zobowiązany do ich używania podczas jazdy”.

Ścieżka rowerowa przepisy – kiedy można jeździć po chodniku, a kiedy po ścieżce?

Zgodnie z Art. 33 Prawa o ruchu drogowym istnieją trzy sytuacje, w których rowerzysta może poruszać się po chodniku:
  • gdy opiekuje się osobą w wieku do 10 lat, która kieruje rowerem;
  • gdy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
  • gdy warunki atmosferyczne stwarzają niebezpieczeństwo dla rowerzysty jadącego po jezdni, np. śnieg, porywisty wiatr, gołoledź, silny deszcz, gęsta mgła.
Co więcej, jeżeli na trasie rowerzysty jest dostępna ścieżka rowerowa w kierunku, w którym się porusza, zawsze ma on obowiązek z niej korzystać. Jeżeli zamiast jechać po ścieżce, zdecyduje się na przejazd zwykłą drogą, naraża się na mandat w wysokości 100 zł. Należy jednak pamiętać, aby zawsze ustępować pierwszeństwa pieszym podczas poruszania się po ścieżce rowerowej.

Karta rowerowa – przepisy

Jak wynika z obowiązujących przepisów, młodzież pomiędzy 10. a 18. rokiem życia musi posiadać kartę rowerową, która upoważnia do jazdy po drogach publicznych, czyli wszystkich drogach dla rowerzystów. Brak karty rowerowej wiąże się z ryzykiem nałożenia mandatu, a także kary grzywny dla rodziców. Z tego powodu ważne jest, aby zawsze mieć przy sobie dokument, który pozwala dzieciom na samodzielne poruszanie się na rowerze. Egzamin na kartę rowerową zdaje się przede wszystkim w szkołach podstawowych, jednak może być on także zorganizowany w pobliskim WORDzie oraz niektórych szkołach jazdy.
 
Jak widać, przepisy dla rowerzystów mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno samym cyklistom, jak i innym uczestnikom ruchu drogowego. Rowerzyści są zobowiązani do wyposażenia roweru w sprawne oświetlenie, hamulce i dzwonek. Dodatkowo rowerzyści powinni korzystać z wyznaczonych ścieżek rowerowych, a tam, gdzie ich brakuje, poruszać się jak najbliżej prawej krawędzi jezdni. Przepisy te są kluczowe dla poprawy bezpieczeństwa na drogach i promowania kultury jazdy na rowerze.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.