UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak dbać o rower elektryczny, aby przedłużyć jego żywotność?

Szacuje się, że posiadanie roweru elektrycznego jest zwykle tańsze w utrzymaniu w porównaniu do samochodu lub motocykla. Co więcej, jak wynika z badania opublikowanego w Translational Journal, korzystanie z elektryka wpływa pozytywnie na poprawę sprawności fizycznej oraz samopoczucia. Tym, co może jednak budzić pewne obawy wśród użytkowników, jest kwestia dbania o rower elektryczny, a dokładnie o żywotność jego komponentów. O tym, jak robić to prawidłowo, opowiemy w dzisiejszym artykule.


 

Dlaczego dbanie o rower elektryczny jest tak ważne?

Nowoczesne rowery ze wspomaganiem elektrycznym to maszyny nie tylko bardzo sprawne i proste w użyciu, ale też praktycznie zupełnie bezobsługowe. Ich atutem jest również fakt, że dzięki specjalnie opracowanej konstrukcji zapewniają wieloletnią niezawodność i wytrzymałość. Aby tak się jednak stało, konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na kwestię serwisu i konserwacji zarówno przed rozpoczęciem sezonu, jak i po jego zakończeniu. W trakcie korzystania z e-bike’a ważne jest z kolei regularne sprawdzanie kondycji hamulców i utrzymanie odpowiedniego poziomu ciśnienia w oponach.

Kluczową wskazówką dla użytkowników rowerów elektrycznych jest też to, by nigdy nie korzystać z nich w sytuacji, gdy zauważymy, że jakakolwiek z części elektrycznych jest uszkodzona. Niesprawne czujniki mogą bowiem wpłynąć na zakłócenie przebiegu monitorowania silnika, co w rezultacie doprowadzi do jego przegrzania. A tego wolelibyśmy uniknąć!

Kolejny aspekt to akumulator, czyli najważniejszy komponent każdego elektryka. Sprawnie działająca bateria odpowiada za pełne wspomaganie o dużym zasięgu, a także za lepszą żywotność. Jak o nią zadbać? Wystarczy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu roweru w sezonie zimowym, unikaniu pozostawiania sprzętu z rozładowanym akumulatorem i regularnym ładowaniu baterii – nawet w przerwie międzysezonowej.
 

Przedłużanie żywotności silnika w e-rowerze – jak o niego zadbać?

Silnik elektryczny to komponent, którego celem jest odciążenie mięśni rowerzysty i skuteczne wsparcie jego jazdy. By zachować możliwie jak najdłuższą żywotność jednostki napędowej, należy przede wszystkim unikać przegrzewania i nadmiernego obciążania silnika. Ważne pod tym względem jest dostosowanie biegu, który wybieramy, do aktualnych warunków jazdy. Pominięcie tej kwestii może wpłynąć bowiem nie tylko na obciążenie silnika, ale też na kondycję łańcucha. Pamiętajmy, że łańcuch w rowerze elektrycznym jest znacznie bardziej narażony na duże obciążenia. By zapobiec zatem uszkodzeniom zębów na trybach, warto regularnie sprawdzać wyciągnięcie łańcucha.

Tym, co jeszcze wpływa na żywotność silnika w e-bike’u, są opony i klocki hamulcowe. Z uwagi na znacznie większą wagę i wyższe osiągi w porównaniu do klasycznego jednośladu oba te elementy zużywają się szybciej, dlatego warto sprawdzać ich stan przed każdą dłuższą przejażdżką.
 

Utrzymanie e-roweru w idealnym stanie nie jest trudne! Jak zadbać o elektryka zimą?

Jak zostało wspomniane już wcześniej, niezwykle ważne jest, by w sezonie zimowym rower elektryczny przechowywać w odpowiednich warunkach – najlepiej w suchym, ciepłym i zadaszonym pomieszczeniu. Optymalna temperatura, która pozwoli na zachowanie prawidłowego stanu technicznego jednośladu, powinna wynosić 10-25°C. Co ważne, rower zawsze powinien być przechowywany w pozycji pionowej, tak, aby zmniejszyć nacisk na opony i zapobiec tym samym ich odkształceniom.

Zanim odstawimy elektryka na sezon zimowy, dobrze jest też wymontować z niego baterię, sprawdzić stan styków, a na koniec skorzystać z opcji profesjonalnego serwisowania sprzętu. Dzięki temu będziemy w stanie skutecznie zabezpieczyć sprzęt przed okresem zimowym, a także usunąć wszelkie usterki, które powstały w trakcie trwania sezonu rowerowego. Stosując się do wszystkich tych zasad, unikniemy skrócenia żywotności sprzętu, a przy tym będziemy mieć pewność, że wraz z nadejściem wiosny będzie gotowy na kolejne wojaże!

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.