UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak dobrać buty narciarskie?

Prawidłowo dobrane buty narciarskie to klucz do zachowania maksimum bezpieczeństwa i komfortu podczas wielogodzinnego szusowania po stoku. Głównym zadaniem tego typu obuwia jest ochrona stawu skokowego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych kontuzji. Jak dobrać buty narciarskie, by zyskać większą kontrolę na stoku, a przy tym zapobiec wyziębieniu stóp w trudnych warunkach pogodowych? Oto nasze wskazówki.


 

Idealne buty narciarskie – jak dobrać i czym kierować się przy wyborze?

Zanim przejdziemy do omówienia najważniejszych kwestii związanych z doborem butów narciarskich, warto przypomnieć kilka podstawowych informacji na ich temat. Otóż obuwie na narty dzieli się na dwie najpopularniejsze grupy: buty bez zawiasu (o sztywnej, niezmiennie pochyłej konstrukcji) oraz buty z tzw. ski-walkiem (tzw. hike&ride), czyli ze specjalnym zawiasem, który umożliwia zginanie i prostowanie nogi, jak również wygodne chodzenie. Buty z dodatkowym zawiasem mogą mieć 4 klamry zamiast 3, co zwiększa ruchomość, natomiast te bez zawiasu są sztywniejsze, przez co lepiej unieruchamiają stopę.

Niezależnie od tego, na jaki typ butów narciarskich się zdecydujemy, warto przyjrzeć się takim kwestiom jak:
 • kształt butów narciarskich, uzależniony przede wszystkim od kształtu stopy. Wybierając buty na narty, musimy sprawdzić to, jaki mają kształt noska, szerokość w pięcie, objętość podbicia, a także materiał wykonania buta wewnętrznego. Co ważne, kobiece modele mają zwykle niższą cholewkę, płytko wyciętą z tyłu i rozszerzającą się ku górze, przez co lepiej dopasowują się do kształtu kobiecej łydki;
 • regulacja klamer – w większości przypadków buty narciarskie posiadają mikroregulację, która umożliwia zapięcie ich z określoną siłą. Podczas doboru obuwia warto sprawdzić, czy buty mają też możliwość makroregulacji, czyli zmiany położenia klamry, co jest szczególnie istotne w momencie, gdy jesteśmy tuż przy zakresie „drabinki” danej klamry;
 • regulacja kąta nachylenia buta narciarskiego – parametr ten pozwala m.in. na ustalenie kąta pochylenia cholewki do przodu lub na boki cholewki (canting), co przekłada się na komfort użytkowania obuwia;
 • twardość buta (flex) – wskaźnik ten jest mierzony w skali od 60 do 150 i jest mocno powiązany zarówno z umiejętnościami narciarza, jak i z budową jego ciała. Im bardziej doświadczony zawodnik, tym sztywniejsze powinny być jego buty, tak, aby umożliwić mu wydajne przenoszenie mocy z nóg na narty;
 • szerokość (LAST) – jest mierzona w przodostopiu, czyli w najszerszej części stopy. Zakłada się, że węższe buty są odpowiednie dla zawodników o wąskiej stopie i tych, dla których priorytetem jest precyzja na stoku. Szerokie obuwie to z kolei modele dla zawodników o szerszych stopach.
 

Buty narciarskie – jak dobrać rozmiar obuwia dla kobiet i mężczyzn?

Dobrze dobrane buty narciarskie to przede wszystkim takie modele, które są odpowiednie dla naszej długości stopy. W kwestii rozmiarów butów narciarskich stosuje się tzw. skalę rozmiarową mondo, która jest wyrażana w centymetrach i odpowiada najdłuższej części stopy. W jaki sposób zmierzyć rozmiar stopy, jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z pomocy specjalisty? Wbrew pozorom jest to bardzo prosty proces:
 1. Przykładamy kartkę papieru do ściany.
 2. Kładziemy stopę na kartce, a piętę opieramy o ścianę.
 3. Uginamy lekko kolano i obrysowujemy kształt stopy.
 4. Powtarzamy te same czynności dla drugiej stopy.
 5. Mierzymy odległość od ściany do najdalej położonego punktu – uzyskana wartość określa rozmiar mondo.
Rozmiary butów narciarskich są skalowane proporcjonalnie do długości i szerokości stopy, co oznacza, że przyrost długości o 1 cm powoduje zwiększenie szerokości o 2 mm. W efekcie dobierając rozmiar obuwia na narty do stopy o dowolnej długości, zawsze możemy wybierać spośród 3-5 wariantów szerokości.
 

Buty narciarskie a preferowany styl jazdy

Jeżeli uda nam się przebrnąć przez wszystkie kwestie techniczne związane z doborem butów narciarskich, możemy przejść do ostatniego etapu, czyli wyboru takiego modelu, który będzie odpowiadać naszemu stylowi jazdy. Jak to wygląda w praktyce? Oto, czym powinny charakteryzować się buty narciarskie dla zawodników na określonym poziomie zaawansowania:
 • narciarstwo rekreacyjne na przygotowanych trasach: buty elastyczne, z flexem poniżej 90 i łatwe w użytkowaniu;
 • narciarstwo wyczynowe na przygotowanych trasach: sztywniejsze buty z flexem pomiędzy 90-130 dla mężczyzn i 70-110 dla kobiet, które posiadają wysoką cholewkę pochyloną w kierunku palców;
 • freeride: modele z większym flexem (100-120), prostą cholewką i średnią sztywnością buta na poziomie około 100 mm;
 • freetouring – narciarze freetourowi stosują foki podczas krótkich podejść, w związku z czym idealnym rozwiązaniem są dla nich lekkie buty ułatwiające podejście, wzbogacone o otwory w okolicy palców, które można łączyć z wiązaniami pinowymi lub hybrydowymi.
Przy dobieraniu butów narciarskich warto korzystać z doświadczenia sprawdzonego bootfittera, który pomoże nam w znalezieniu odpowiedniego modelu, a także zadba o idealne dopasowanie go do naszej stopy.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.