UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak dobrać kije narciarskie? Podpowiadamy, jaka powinna być ich długość

Kije narciarskie to niezwykle ważne akcesoria, aczkolwiek często postrzegane są jako kolejne gadżety do sprzętu narciarskiego, które dobierane są wyłącznie z uwagi na kolor i cenę. Jak się jednak okazuje, odpowiedni rozmiar i model kijów narciarskich ma duże znaczenie dla naszego komfortu i utrzymania równowagi zarówno na stoku, jak i podczas jazdy na śnieżnym puchu. Dlaczego długość kijów narciarskich jest tak ważna i jak dobrać kije narciarskie do wzrostu?

jak dobrać kije narciarskie
 

Do czego służą kije narciarskie i dlaczego są potrzebne podczas jazdy?

Kije narciarskie pomagają narciarzom w przemieszczaniu się i utrzymywaniu balansu w trakcie samej jazdy. Dzięki dobrze dobranym kijkom narciarskim zawodnicy mogą szybciej poruszać się na stoku i utrzymywać stabilną pozycję podczas zjazdów.

Czy jazda z kijkami nieodpowiednio dopasowanymi do wzrostu narciarza jest możliwa? Niestety, zbyt krótki sprzęt powoduje nadmierne nachylanie się zawodnika i zniekształcenie jego sylwetki, natomiast zbyt długie kijki mogą spowodować przechylenie się do tyłu, co natomiast zwiększa ryzyko upadku podczas zjazdu.
 

Jak dobrać kije narciarskie do wzrostu?

Przed Tobą pierwszy sezon narciarski i nie masz pojęcia, jak dobrać kijki do nart biegowych lub zjazdowych? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótką instrukcję, która powinna pomóc Ci dokonaniu właściwego wyboru. Jeżeli masz możliwość przetestowania kilku modeli w sklepie, wybierz jeden z nich i obróć go tak, by rączka kijka opierała się o ziemię. Stań w wyprostowanej pozycji i chwyć go tuż pod talerzykiem. Jeżeli przedramię wraz z ramieniem trzymanym równolegle do ciała tworzą kąt prosty, oznacza to, że długość kijka jest prawidłowa.

Jak dobrać kije do nart przez Internet? W tym celu skorzystaj z prostego wzoru:
Pomnóż swój wzrost przez wartość 0,7, a następnie wynik zaokrąglij do pełnych 5 cm (dla przykładu, 185 cm x 0,7 cm = 129,5 cm, czyli właściwa długość kijka to 130 cm).
 

Jak dobrać kije do nart? Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Początkujący narciarze często zadają sobie pytanie – jak dobrać kije narciarskie, by zapewniły im komfort podczas jazdy? Oto parametry, oprócz samej długości, którym warto się przyjrzeć:
  • materiał wykonania uchwytu – dobrze, by do jego produkcji wykorzystano wytrzymałe tworzywa, które zapewniają dobrą przyczepność i zmniejszają ryzyko wstrząsów. Kobietom i dzieciom polecamy dobór uchwytów o mniejszej średnicy, tak, by nie ześlizgiwały się z dłoni;
  • materiał wykonania trzonka – dla tych, którzy preferują klasyczne narciarstwo zjazdowe proponujemy kijki z aluminiowym trzonkiem, natomiast freeriderzy mogą skorzystać np. z trzonków wykonanych z kompozytów włókna węglowego;
  • elastyczność paska – idealnym rozwiązaniem jest pasek, który jest elastyczny i natychmiast odpina się w trakcie upadku;
  • rozmiar talerzyka – nieduże talerzyki są idealne dla początkujących narciarzy i do jazdy na dobrze przygotowanych trasach, natomiast większe talerzyki zapewniają komfort podczas jazdy w puchu.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.