UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak dobrać kijki narciarskie? Na co zwracać uwagę?

Kijki narciarskie to akcesoria, które często są lekceważone przez narciarzy i uważane za mało istotny  element wyposażenia narciarskiego. Okazuje się jednak, że jazda bez dobrze dobranych kijków narciarskich może mocno zaszkodzić sportowcom, zwłaszcza tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z narciarstwem. Jazda z kijkami wymusza bowiem utrzymanie prawidłowej postawy, a także ułatwia balansowanie ciałem podczas skrętów. Zobacz, czym kierować się przy wyborze kijków narciarskich i jak dopasować je do wzrostu.

jak dobrać kijki narciarskie
 

Do czego służą kije narciarskie i dlaczego warto w nie zainwestować?

Kijki narciarskie stanowią dziś element podstawowego wyposażenia każdego zawodnika, niezależnie od poziomu jego zaawansowania w narciarstwie. Dzięki nim sportowcy mogą łatwiej poruszać się zarówno na płaskim terenie, jak i podczas agresywnych zjazdów. W pierwszym przypadku odpychanie się kijkami umożliwia płynne przemieszczanie się i utrzymywanie balansu na każdym etapie jazdy. Jeżeli chodzi o zjazdy, to tu kijki pozwalają przede wszystkim na zachowanie równowagi. Poprzez wbijanie go w śnieg możemy obrócić się wokół niego i naturalnie wykonywać skręty.

Niestety, wciąż pokutuje przeświadczenie, że kijki narciarskie są niepotrzebne dla początkujących narciarzy, którzy uważają je za nieporęczne i niewygodne. Okazuje się jednak, że ostre końcówki kijków wbite w śnieg sprawiają, że łatwiej będzie nam utrzymać stabilność, co jest szczególnie istotne na twardym śniegu lub oblodzonej nawierzchni. A to najlepszy dowód na to, że zdecydowanie warto w nie zainwestować.
 

Kijki narciarskie – jak dobrać je do wzrostu?

Długość kijków narciarskich to zdecydowanie najważniejszy parametr, który należy uwzględnić przy wyborze tego typu sprzętu. Zbyt krótkie kijki mogą bowiem sprawić, że podczas skrętu będziemy się niepotrzebnie schylać i kierować tułów do przodu, zaburzając tym samym prawidłową postawę do jazdy. Zbyt długie kijki wpływają z kolei na nadmierne prostowanie się i odchylanie do tyłu, co również może wpłynąć niekorzystnie na komfort i tempo jazdy.

Jak dobrać kijki narciarskie do wzrostu zawodnika? Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Wystarczy:
  • obrócić kijek tak, aby jego rączka opierała się o ziemię;
  • wyprostować się i chwycić kijek bezpośrednio przed talerzykiem;
  • sprawdzić, czy przedramię tworzy z ramieniem (trzymanym równolegle do ciała) kąt prosty. Jeżeli tak, wówczas możemy mieć pewność, że długość kijka jest prawidłowa.
Planując zakupy w sklepie internetowym, również możemy obliczyć, jaką długość powinny mieć nasze kijki narciarskie. Potrzebne jest wówczas przemnożenie wzrostu narciarza przez 0,7 i zaokrąglenie wyniku do pełnych 5 cm. Przykładowo, dla zawodnika o wzroście 180 kijki powinny mieć długość 130 cm (180 cm x 0,7 = 126 cm).
 

Kijki narciarskie – jak dobrać długość dla dziecka?

Wybierając kijki narciarskie dla dzieci, należy kierować się tymi samymi zasadami, co przy wyborze sprzętu dla dorosłych. Wciąż pozostaje aktualna zasada związana z ustawieniem ramienia i przedramienia pod kątem prostym, a także możliwość porównania wzrostu dziecka do długości dziecięcych kijków narciarskich ujętych w tabeli prezentowanej przez producenta. Przykładowo, dziecko o wzroście 130 powinno wybierać kijki o długości 90 cm, natomiast o wzroście 145 cm – kijki 105 cm. Co ważne, kijki narciarskie dla dzieci powinny być wykonane z lekkiego materiału (np. kompozytu), aby nie obciążały dodatkowo małego narciarza.
 

Czym jeszcze kierować się przy wyborze kijków narciarskich?

Rozmiar to zaledwie jeden z czynników, które warto uwzględnić przy wyborze kijków narciarskich. Dobrze jest też przyjrzeć się ich konstrukcji, a dokładnie takim elementom jak:
  • paski – niezawodne podczas trzymania kijków. Podczas jazdy na przygotowanych trasach można sięgnąć po kijki z paskami o wyprofilowanym kształcie lub tymi z możliwością automatycznego odpięcia podczas upadku, by zapewnić sobie większe bezpieczeństwo;
  • uchwyt – warto decydować się na modele z ergonomicznymi uchwytami, które są dobrze dopasowane do dłoni i zapewniają świetne trzymanie. W przypadku kobiet i dzieci lepiej jest zdecydować się na uchwyty o mniejszej średnicy;
  • trzonek – świetnie sprawdzają się trzonki aluminiowe lub te z kompozytów z włókna węglowego. Do jazdy freeride polecane są trzonki o większej średnicy, natomiast te wyprofilowane dla zawodników slalomowych;
  • rozmiar talerzyka – talerzyki o mniejszej średnicy są wystarczające do jazdy na przygotowanych trasach, natomiast te większe do jazdy w głębokim puchu.
Kijki narciarskie to element zimowego wyposażenia, którego nie warto pomijać i zaniedbywać. Aby mieć pewność, że wybieramy odpowiedni model, warto skorzystać ze wsparcia fachowców pracujących w sklepie sportowym, którzy pomogą w doborze prawidłowej długości kijków oraz dopasowaniu ich do potrzeb konkretnego zawodnika.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.