UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak przechowywać sprzęt narciarski po sezonie?


Sezon narciarski to niezwykły czas pełen przygód i niezapomnianych chwil spędzonych na stoku. Jednak gdy ostatnie zjazdy zostały już wykonane, a zima powoli zacznie ustępować miejsca zbliżającej się wiośnie, nadchodzi czas, aby zadbać o nasz sprzęt narciarski. Jak przechowywać narty po zakończeniu sezonu, aby utrzymać je w jak najlepszym stanie i zabezpieczyć na kolejne zimowe przygody? To pytanie często zadawane przez miłośników sportów zimowych. Przygotowaliśmy dla Was listę praktycznych wskazówek dotyczących przechowywania sprzętu narciarskiego, które pomogą zachować jego jakość i sprawność na dłużej.

przechowywanie nart

Czyszczenie i konserwacja sprzętu narciarskiego po zimie

Pierwsze, co powinniśmy zrobić po zakończeniu sezonu narciarskiego, to poświęcenie czasu na dokładne wyczyszczenie i konserwację sprzętu. Okazuje się bowiem, że regularna pielęgnacja nart i deski snowboardowej nie tylko przedłuża ich żywotność, ale także zapewnia lepszą wydajność oraz bezpieczeństwo podczas kolejnych zjazdów.

Od czego zacząć? Na początek warto dokładnie oczyścić narty i deskę snowboardową z resztek błota, śniegu i soli. Można to zrobić np. przy użyciu miękkiej szczotki lub wilgotnej szmatki. Następnie należy sprawdzić, czy na sprzęcie nie ma uszkodzeń, takich jak rysy czy też ubytki w powłoce. W przypadku poważniejszych uszkodzeń warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże w ich naprawie. Niezwykle ważną kwestią jest też staranne oczyszczenie wiązań z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą się na nich gromadzić. Dopiero po tym możemy przejść do sprawdzenia stanu kółek i regulacji wiązań. I tu sprawa wygląda podobnie jak w przypadku uszkodzeń sprzętu – jeżeli zauważymy jakiekolwiek luzowanie lub zużycie, warto udać się do serwisu po fachową pomoc.

Jeżeli chodzi o konserwację sprzętu narciarskiego, to tu najważniejsze jest wyczyszczenie krawędzi deski lub nart z resztek wosku czy też brudu. Na tak oczyszczone i przygotowane narty lub deskę należy nałożyć na ślizg nową warstwę smaru, aby uchronić go przed utlenianiem się i wyschnięciem. W rezultacie sprzęt zachowuje elastyczność na dłużej i jest mniej podatny na uszkodzenia mechaniczne.

Przechowywanie nart – pionowo czy poziomo?


Musimy pamiętać o tym, że konserwacja sprzętu narciarskiego nie ogranicza się wyłącznie do okresowego czyszczenia i serwisowania. Ważne jest też, aby odpowiednio przechowywać narty w domu – zarówno w sezonie, jak i poza nim. Sprzęt narciarski dobrze jest schować w suche, przewiewne i chłodne miejsce (w temperaturze pokojowej), z dala od promieni słonecznych oraz kurzu. Świetnym sposobem będzie przechowywanie nart w garażu lub piwnicy – pod warunkiem że do desek w żaden sposób nie przedostanie się wilgoć.

Jak przechowywać narty? Najlepszym rozwiązaniem jest trzymanie rozłożonych desek lub spiętych rzepami. Niezależnie od tego, gdzie je schowamy, ważne jest, aby pokrowiec był otwarty, zapewniając tym samym odpowiedni przewiew. Jeżeli chodzi o pozycję ułożenia nart, to okazuje się, że nie ma tu tak naprawdę większej różnicy – narty i deskę można przechowywać zarówno pionowo, jak i poziomo.

Czym zabezpieczyć narty po sezonie?


Sposobów na zabezpieczenie nart po sezonie jest wiele. Niezależnie od wybranej opcji należy pamiętać o tym, aby trzymać je w suchym i czystym miejscu, z dala od wilgoci. Wśród najczęściej wybieranych sposobów zabezpieczania sprzętu narciarskiego po sezonie wymienić można: 
  • torby i pokrowce – akcesoria te zapewniają dodatkową ochronę dla nart, butów narciarskich i kijów zarówno podczas transportu, jak i w trakcie przechowywania ich poza sezonem. Można wybrać torby z miękkiego materiału lub twarde pokrowce, w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb;
  • specjalne stojaki na narty – są one zaprojektowane są do przechowywania nart w pozycji pionowej, zapewniając tym samym stabilne oparcie dla nart i ochronę je przed przypadkowymi uszkodzeniami. Mogą być wykonane z aluminium, drewna lub tworzywa sztucznego;
  • regały lub półki – najczęściej takie miejsca pojawiają się w przydomowym garażu, piwnicy lub szopie. Należy jednak mieć pewność, że regały są stabilne i zapewniają odpowiednią przestrzeń dla sprzętu narciarskiego;
  • wieszaki na sprzęt narciarski – umożliwiają zawieszenie nart w pozycji pionowej lub poziomej, co może być przydatne w przypadku osób, które dysponują niewielką przestrzenią do przechowywania. Wieszaki można zamontować na ścianie lub suficie, aby zaoszczędzić dzięki temu miejsce.

Na koniec przypominamy, że jedynie regularne kontrolowanie stanu technicznego oraz przestrzeganie odpowiednich zabezpieczeń może pomóc w utrzymaniu sprzętu narciarskiego w doskonałej kondycji i zabezpieczeniu go na kolejne zimowe przygody.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.