UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jaki kask na rower dla dziecka kupić i jak dobrać odpowiedni?

W Polsce jak do tej pory nie wprowadzono obowiązku jazdy w kasku rowerowym, jednak wciąż jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na ochronę głowy podczas jazdy, zwłaszcza w przypadku najmłodszych. Kaski na rower dla dzieci różnią się od siebie ze względu na rozmiar, wygląd i przeznaczenie. Który z nich warto wybrać w przypadku najmłodszych? Oto nasze wskazówki!

jaki kask rowerowy dla dziecka
 

Czy kask na rower dla dziecka faktycznie jest mu potrzebny?

Co do tego, że kask rowerowy jest podstawowym zabezpieczeniem podczas jazdy, nie trzeba raczej nikogo przekonywać. Wystarczy przyjrzeć się bliżej policyjnym statystykom, które wskazują, że tylko w 2020 roku doszło do 3 768 kontuzji z udziałem rowerzystów, z czego aż 249 osób to ofiary śmiertelne, a 3 403 odniosły mniejsze lub większe obrażenia. I chociaż z roku na rok tych wypadków jest coraz mniej, to mimo wszystko zachowanie bezpieczeństwa podczas jazdy jest kluczowe, by cieszyć się przyjemną jazdą.

Noszenie kasku rowerowego jest szczególnie ważne w przypadku dzieci, których kości nie są jeszcze w pełni rozwinięte (również kości twarzoczaszki), a wszelkie urazy mogą mieć swoje konsekwencje w przyszłości. Co więcej, najmłodsi kolarze, którzy dopiero uczą się jazdy na rowerze, nie mają jeszcze do końca rozwiniętej równowagi i mechanizmów obronnych, dlatego często się wywracają i upadają na ziemię. W związku z tym niezależnie od tego, czy przejazd odbywa się w foteliku rowerowym, na przyczepce rowerowej, czy też na samodzielnym rowerze, każde dziecko powinno mieć założony na głowę kask rowerowy.
 

Rodzaje kasków rowerowych dla dzieci

Na rynku znajdziemy duży wybór kasków rowerowych dla dzieci, które mocno różnią się od siebie wyglądem, stylem i konstrukcją. Tym, co je łączy, jest jednak budowa z trzech warstw skorupy, okładziny ochronnej (piankowej, najczęściej EPS), okładziny zwiększającej komfort jazdy (wyściółka) oraz specjalnych pasków mocujących z zapięciem. Wśród najczęściej spotykanych modeli kasków rowerowych dla dzieci znaleźć można:
  • kaski MTB, które polecane są głównie do jazdy w terenach górskich. Charakteryzuje je solidna, bardzo wytrzymała konstrukcja z dodatkowym daszkiem, który chroni przed słońcem i deszczem. Niestety, w wielu przypadkach takie kaski są zbyt ciężkie dla dziecka;
  • kaski typu orzeszek – świetne dla dzieci, które rozpoczynają swoją przygodę z rolkami, deskorolką lub hulajnogą. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze są one wystarczające dla dzieci, które jeżdżą na rowerze;
  • kaski miejskie – wzbogacone o elementy odblaskowe, dzięki czemu dziecko jest widoczne nawet po zmroku. Takie kaski bardzo dobrze sprawdzają się podczas jazdy z rodzicami, po płaskim i stabilnym gruncie.
 

Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać?

Podczas zakupu kasku na rower dla dziecka warto sugerować się przede wszystkim wiekiem malucha. W przypadku najmłodszych, czyli dzieci do około 2. roku życia, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na rozmiar kasku. O ile obwód głowy rocznego dziecka wynosi około 40 cm, o tyle głowa dwulatka ma już około 48-50 cm. Co więcej, kask rowerowy dla dziewczynki powinien być nieco mniejszy w porównaniu do tego dla chłopca.

Dzieci w wieku przedszkolnym, czyli 4-5-latki, przechodzą przez etap intensywnego rozwoju, również w kontekście rozwoju kręgów szyjnych. Oznacza to, że kask na rower dla dziecka powinien być na tym etapie przede wszystkim lekki i ważyć nie więcej niż 200 gramów. Jaki kask rowerowy dla starszego dziecka kupić? Tu warto przyjrzeć się przede wszystkim temu, jaki jest styl jazdy dziecka. Jeżeli nasza pociecha szybko pedałuje i często wyprzedza innych, ważne jest, by kask posiadał dobrą wentylację, która pozwoli jego głowie swobodnie oddychać.
 

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego dla dziecka?

Dobierając kask na rower dla dziecka, powinniśmy sprawdzić kilka modeli i ocenić, który z nich najlepiej pasuje – nie tylko wizualnie, ale przede wszystkim pod względem rozmiaru. Co to oznacza w praktyce? Na początek musimy zmierzyć głowę dziecka metrem krawieckim. Uwaga – jeżeli obwód głowy dziecka wynosi np. 49 cm, to wybierajmy kask w rozmiarze 48-52, a nie 45-49 cm. Następnie zakładamy kask na głowę dziecka, tak, by jego linia boczna ustawiona była równolegle do podłoża. Dobrze założony kask powinien przykrywać czoło dziecka, a także „trzymać się” głowy poprzez dokręcenie pokrętła regulacyjnego. Na koniec kask zapinamy pod brodą, zachowując wolną przestrzeń na około 1 cm.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.