UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jaki smar do łańcucha rowerowego wybrać?

Łańcuch jest jednym z tych elementów w rowerze, które wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, tak, by móc cieszyć się efektywną i bezproblemową pracą jednośladu przez długi czas. Systematyczne smarowanie łańcucha rowerowego wpływa również na ograniczenie zużycia poszczególnych elementów roweru, a także na osiąganie długich przebiegów na jednym smarowaniu. Jaki smar do łańcucha rowerowego warto zatem wybrać i w jaki sposób należy z niego korzystać?

Jaki smar do łańcucha rowerowego
 

Dlaczego smar do łańcucha rowerowego jest tak ważny?

Ci, którzy dopiero zaczynają swoją rowerową przygodę, mogą jeszcze nie zdawać sobie sprawy z tego, jak ważne jest okresowe smarowanie łańcucha rowerowego.  Okazuje się, że stosowanie smaru do łańcucha rowerowego jest równie istotne co wymiana oleju silnikowego w samochodzie. Niezależnie więc od tego, czy preferujemy wyłącznie jazdę rekreacyjną po okolicy, czy też stawiamy na jazdę wyczynową po bezdrożach, kluczem do sprawnego działania roweru jest dobrze nasmarowany łańcuch. To właśnie on decyduje o sprawnym działaniu napędu i większej efektywności jazdy.

Z drugiej strony, zaniedbanie tego tematu może mocno wpłynąć na dyskomfort rowerzysty podczas jazdy i spowodować zwiększone zużycie przerzutek oraz kaset. Niestety, wymiana tych elementów często jest sporym wydatkiem, dlatego warto tego unikać i zadbać o zwiększenie żywotności łańcucha rowerowego.
 

Rodzaje smarów rowerowych

Na rynku sprzętu rowerowego znajdziemy szeroki wybór smarów rowerowych, zróżnicowanych ze względu na skład oraz metodę aplikacji. Do wyboru mamy przede wszystkim:
  • smary na mokre warunki atmosferyczne – zadaniem tych produktów jest gwarancja wysokiej sprawności łańcucha podczas deszczu  oraz jazdy po błocie. Takie smary mają gęstą konsystencję, co sprawia, że wypłukanie ich przez deszcz lub błoto jest mocno utrudnione. Dzięki temu znakomicie trzymają się na powierzchni łańcucha i skutecznie zabezpieczają go przed korozją. Niestety, wybór smaru na mokre warunki może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem zabrudzenia łańcucha;
  • smary na suche warunki atmosferyczne – charakteryzują się rzadszą konsystencją i specjalną powłoką (często wzbogacaną teflonem), która pozostawia suchą warstwę na łańcuchu, utrudniając w ten sposób przyklejanie się brudu oraz kurzu. Suche smary nie są jednak odporne na zmywanie, w związku z czym lepiej je stosować do jazdy wyłącznie w słoneczne dni;
  • smary uniwersalne – jak podkreślają producenci, takie smary są odpowiednie do jazdy w mokrych i suchych warunkach. W rzeczywistości eksperci zalecają jednak dostosowywanie typu smaru do łańcucha rowerowego do warunków, w których jeździmy. Smary uniwersalne to jednak dobre rozwiązanie w przypadku weekendowych rowerzystów, którzy nie mają pewności co do tego, jaki produkt zastosować;
  • woski do łańcucha rowerowego – produkty opracowywane na bazie parafiny, które przeznaczone są przede wszystkim do jazdy wyścigowej. Smar w formie wosku wytrzymuje zaledwie 100-150 km podczas jazdy w suchych warunkach, jednak gwarantuje niezrównaną odporność na przywieranie zabrudzeń;
  • smary ceramiczne – odporne na wysoki nacisk i ciśnienie, a przy tym zabezpieczające łańcuch przed przedwczesnym zużyciem oraz korozją. Takie smary tworzą na łańcuchu powłokę ceramiczną, która ogranicza tarcie i podwyższa trwałość łańcucha. Można je stosować w każdych warunkach pogodowych.
 

Najlepszy smar do łańcucha – jak wybrać?

Wybór smaru do łańcucha rowerowego jest uzależniony od kilku czynników, w tym m.in. od rodzaju roweru, stylu i sposobu jazdy, warunków pogodowych i terenowych, jak również czasu niezbędnego do przeprowadzenia konserwacji. W przypadku rowerzystów, którzy często jeżdżą po wilgotnym terenie, ważne jest, by korzystali z wodoodpornego smaru na mokre warunki. Na suchym terenie, głównie w okresie letnim, wystarczający będzie lekki smar, który zapewni dobre smarowanie w suchych i lekko wilgotnych warunkach pogodowych.
 

Jak dobrze nasmarować łańcuch rowerowy i kiedy należy się za to zabrać?

Pierwszym sygnałem, który wskazuje, że łańcuch rowerowy wymaga konserwacji, są charakterystyczne dźwięki (pisk, skrzypienie) wydobywające się z napędu. Ważne jest również, by pamiętać o przeczyszczeniu i nasmarowaniu łańcucha po zimie oraz po intensywnej jeździe w ciężkich, błotnistych warunkach lub w silnym deszczu.

Istnieje kilka metod czyszczenia i konserwacji łańcucha rowerowego – my prezentujemy jedną z nich, która jest stosunkowo mało czasochłonna i zapewnia bardzo dobre efekty.
  1. Czyszczenie łańcucha rowerowego i zębatek, tak, by pozbyć się z nich resztek brudu i wszelkich zanieczyszczeń.
  2. Usunięcie starego smaru do łańcucha za pomocą specjalnego odtłuszczacza.
  3. Opłukanie łańcucha rowerowego z resztek odtłuszczacza, np. przy użyciu butelki wody lub węża ogrodowego.
  4. Dokładne wysuszenie sprzętu.

Nałożenie nowej warstwy smaru na łańcuch rowerowy - aplikacja produktu na każde ogniwo z osobna (1-2 kropla od strony zewnętrznej i od strony roweru) lub nałożenie smaru na cały łańcuch.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.