UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Niskie temperatury, krótkie dni i deszczowa lub śnieżna pogoda – wszystkie te czynniki sprawiają, że w sezonie jesienno-zimowym większość osób rezygnuje z aktywności na świeżym powietrzu i ze zwykłego roweru przesiada się na rower stacjonarny lub trenażer. Czym jednak jest trenażer rowerowy i jak wygląda mechanizm jego działania? Zobacz, jakie trenażery rowerowe są dostępne na rynku i czy warto je kupić.

jaki trenażer rowerowy wybrać
 

Trenażer rowerowy – co to?

Trenażer rowerowy to niewielkich rozmiarów sprzęt, który umożliwia jazdę na rowerze lub wykonywanie treningu kolarskiego w warunkach domowych. Jego specyficzna konstrukcja została opracowana w taki sposób, by każdy kolarz, bez względu na to, czy na co dzień korzysta z roweru szosowego, MTB lub miejskiego, mógł poczuć się jak podczas jazdy na zewnątrz. Wystarczy, że do trenażera podepniemy nasz prawdziwy rower, by móc rozpocząć domowy trening. W zależności od rodzaju trenażera rowerowego rower możemy przyłączyć w całości lub po zdemontowaniu tylnego koła.
 

Trenażer rowerowy – rodzaje

Jeszcze kilka lat temu z trenażerów rowerowych używali wyłącznie profesjonalni zawodnicy, którzy potrzebowali ich do przeprowadzenia treningu, np. w deszczową pogodę. Dziś jednak mogą z nich korzystać dosłownie wszyscy, zyskując w ten sposób świetny utrzymanie kondycji w sezonie jesienno-zimowym. Do ich dyspozycji pozostaje wiele rodzajów trenażerów rowerowych, zróżnicowanych ze względu na budowę. Ogólny podział obejmuje:
  • trenażery rolkowe – podstawowy typ trenażera, którego głównym elementem są rolki. Obracające się koło porusza się po ruchomych rolkach, imitując w ten sposób „uciekające” spod kół podłoże. Mechanizm działania tego rodzaju trenażera imituje proste trybiki – poruszenie jednego wprawia w ruch drugi. Plusem trenażerów rolkowych jest brak konieczności demontażu tylnego koła, by móc przymocować do nich rower, a także niska cena, która wynika z prostego systemu działania. Niestety, trenażery rolkowe mogą spowodować intensywną eksploatację tylnej opony, która ulega znacznie szybszemu zniszczeniu. Warto w takiej sytuacji zaopatrzyć się w dodatkową oponę, która będzie przystosowana wyłącznie do pracy z trenażerem;
  • trenażery na koło – charakteryzują się mechanizmem zbliżonym do działania trenażerów rolkowych. W ich przypadku tylne koło przyczepia się do specjalnych uchwytów, natomiast opór uzyskujemy za sprawą specjalnego urządzenia magnetycznego lub hydraulicznego. Trenażery na koło również nie wymagają demontażu koła, jednak konieczne jest dokupienie specjalnej opony oraz zacisku koła i podstawki pod przednie koło;
  • trenażery na kasetę – bazują na zupełnie innym mechanizmie działania niż urządzenia rolkowe i te na koło. W przypadku trenażerów na kasetę musimy zdemontować tylne koło, by móc podłączyć mechanizm napędowy do specjalnego systemu kontrolującego działanie całego urządzenia. Takie trenażery są zazwyczaj droższe od pozostałych, lecz zapewniają nam więcej funkcji, które mogą się okazać przydatne dla profesjonalnych kolarzy.
 

Jaki trenażer rowerowy wybrać?

Wybór trenażera rowerowego zależy w dużej mierze od stopnia naszego doświadczenia w kolarstwie oraz od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć. Zaawansowane trenażery na kasetę są dedykowane przede wszystkim profesjonalnym zawodnikom, natomiast te rolkowe lub „na koło” mogą być spokojnie używane przez osoby, które dopiero szlifują swoją technikę lub trenują jedynie amatorsko.

Ważnymi kwestiami podczas wyboru trenażera rowerowego są również:
  • maksymalny opór;
  • głośność działania podczas treningu;
  • rozmiary urządzenia, tak, by zmieściło się w naszym pomieszczeniu;
  • kompatybilność z danym typem roweru;
  • interaktywność.
 

Trenażer rowerowy czy rower stacjonarny – co lepsze?

Zarówno trenażery rowerowe, jak i rowery stacjonarne zapewniają skuteczny trening cardio o niewielkim wysiłku. Wybór konkretnego sprzętu zależy więc przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Trenażery są polecane głównie tym osobom, które chcą za niewielkie pieniądze korzystać z roweru w warunkach domowych. Rower stacjonarny to z kolei opcja dla tych, którym zależy na bardziej rozbudowanym treningu i dodatkowej maszynie do ćwiczeń, zwłaszcza wtedy, gdy nie posiadamy własnego dwukołowca.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.