UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jakie narty dla początkujących? Jaka długość i rodzaj?

Jakie narty dla początkujących wybrać, by były nie tylko wygodne, ale także zapewniały maksimum bezpieczeństwa na stoku? Przed takim dylematem stoi każdy nowicjusz, który wśród setek różnych modeli nart pragnie znaleźć idealny sprzęt dla siebie. Dziś podpowiadamy, jakie typy nart sprawdzają się najlepiej w przypadku początkujących narciarzy i jak dobrać długość nart dla tej grupy zawodników.

jakie narty dla początkujących
 

Czym się kierować podczas wyboru nart dla początkujących?

Nieodpowiednio dobrany sprzęt narciarski już na samym początku przygody z tym sportem może wpłynąć negatywnie na komfort i bezpieczeństwo narciarza. Zanim więc wybierzemy konkretny model nart, warto przyjrzeć się takim parametrom jak:
  • długość – w przypadku nart dla początkujących zaleca się, by długość po postawieniu pionowo sięgała do brody ich właściciela. Osoby o wyższej masie ciała powinny decydować się na sprzęt nieco dłuższy, sięgający do nosa;
  • twardość – narty dla początkujących powinny być miękkie, tak, by ułatwić narciarzom naukę skręcania. Co ważne, im wyższa masa ciała zawodnika, tym twardsze narty powinien posiadać. W związku z tym osoby o niższej wadze mogą wybierać sprzęt z rdzeniem piankowym, a te o wyższej wadze narty z rdzeniem drewnianym;
  • promień skrętu – debiutanci na stoku narciarskim powinni sięgać po narty taliowane, które są węższe w środkowej części (w okolicy buta) i szersze na końcach. Co więcej, ich krawędź powinna mieć kształt łuku o promieniu około 10-20 m. Taki kształt deski sprzyja nauce jazdy na nartach i ułatwia skręcanie.
 

Jakie narty dla początkujących są najlepsze?

Wśród nart dla początkujących damskich i męskich, które spełniają wszystkie wyżej opisane parametry techniczne, wymienić należy:
  • narty allmountain i allround – idealne jako narty zjazdowe dla początkujących, którzy chcą jeździć zarówno po ubitym, twardym śniegu, jak i tym nieco bardziej miękkim. Narty tego typu są łatwe w prowadzeniu, zwrotne i skrętne;
  • narty biegowe dla początkujących – w przypadku osób, które dopiero chcą rozpocząć swoje pierwsze treningi biegowe na nartach, najlepszym wyborem będą narty do nauki stylu klasycznego, które posiadają łuskę (wyżłobienie w środkowej części ślizgu). Alternatywą dla nich mogą być narty biegowe z foką (tzw. skin) oraz narty biegowe turystyczne (śladowe), które są szerokie, twarde i stosunkowo wolne, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie równowagi i zapewniają stabilność podczas jazdy;
  • narty skiturowe dla początkujących – świetnym rozwiązaniem są pod tym względem narty typu Tour, które są lekkie i wytrzymałe. Takie narty mają promień skrętu na poziomie około 17-18 metrów, a ich szerokość wynosi 80-90 mm, dlatego też bardzo dobrze radzą sobie w każdych warunkach.
A jakie narty dla początkującego dziecka wybrać? W tej kwestii radzimy, by wybierać sprzęt stosunkowo krótki i mocno taliowany. Długość nart dla początkujących juniorów powinna być o około 25 cm mniejsza w stosunku do ich wzrostu, a narty powinny sięgać dziecku mniej więcej do pachy.

Gdzie kupić narty dla początkujących?

Wybierając sklep, w którym chcemy kupić narty dla początkujących, zwracajmy uwagę na to, by oferował on szeroki asortyment produktów różnych marek i zapewniał możliwość wymiany lub zwrotu towaru. Ważne, by sprzedawca zapewniał pełną gwarancję na swoje produkty i był w stanie doradzić nam, które narty dla początkujących sprawdzą się najlepiej w naszym przypadku.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.