UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jakie pedały do roweru wybrać? Rodzaje i opis

Zakup nowego roweru czasami wiąże się z koniecznością osobnego doboru pedałów rowerowych – dotyczy to przede wszystkim rowerów górskich i szosowych. Zdarza się też, że niektórzy kolarze potrzebują nowych pedałów w sytuacji, gdy planują przejść z tradycyjnej platformy na pedały zatrzaskowe. Aby podjąć najlepszą decyzję, warto wiedzieć, jakie rodzaje pedałów rowerowych są dostępne obecnie na rynku i jakie pedały rowerowe wybrać do poszczególnych typów jednośladów. Oto nasze wskazówki!
 

Rodzaje pedałów rowerowych

Pedały rowerowe to część układu napędowego roweru, która służy do przekazywania energii wytwarzanej przez kolarza do napędzenia całego jednośladu. To dzięki nim wprawiamy w ruch nasz rower i możemy dostosowywać prędkość jazdy do warunków na drodze. Rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje pedałów rowerowych:
  • pedały platformowe – montowane są w większości rowerów rekreacyjnych, górskich, freeride i BMX. Takie pedały posiadają ramkę (płaski element, tzw. platformę), która przymocowana jest do korby za pomocą osi łożyskowanej. Pedały platformowe wykonane są zazwyczaj ze stali chromowo-molibdenowej, posiadają elementy odblaskowe i specjalne noski, które umożliwiają włożenie czubka buta w celu zwiększenia efektywności przekazywania energii;
  • pedały zatrzaskowe – dedykowane przede wszystkim rowerzystom, którym zależy na poprawie efektywności jazdy i wygodniejszemu przekazywaniu energii nie tylko poprzez naciskanie na pedały, ale także poprzez podciągnięcie nogi. Wyróżnia je charakterystyczna konstrukcja, w której specjalne obuwie rowerowe łączone jest z blokami i pozostałą częścią pedała za pomocą zatrzasku.
Na rynku istnieje jeszcze wersja pośrednia pomiędzy powyższymi modelami, czyli tzw. pedały dwustronne, które z jednej strony posiadają platformę, a z drugiej część z zatrzaskami. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które posiadając jeden rower, chcą go wykorzystać zarówno do jazdy rekreacyjnej, jak i wyczynowej (np. szosowej).
 

Jakie pedały do roweru trekkingowego wybrać?

Jesteś właścicielem roweru miejskiego i zastanawiasz się, jakie pedały do roweru trekkingowego będą najlepsze? Jeżeli rower służy Ci wyłącznie do jazdy rekreacyjnej po mieście, wówczas najlepszym wyborem będą dla Ciebie szerokie platformy z elementami odblaskowymi i pozbawione pinów. Dzięki takim pedałom będziesz widoczny na drodze, a przy tym nie zniszczyć sobie obuwia.
 

Jakie pedały do MTB?

A jakie pedały rowerowe wybrać do roweru przełajowego i do jazdy ekstremalnej, takiej jak enduro, downhill, trail czy też freeride? Zdecyduj się na modele platformowe wykonane z aluminium, które posiadają wymienne piny. Dzięki takiemu rozwiązaniu zachowasz doskonałą przyczepność podczas wykonywania skoków, dropów oraz lądowania.
 

Jakie pedały do roweru crossowego i szosowego?

Nie wiesz, jakie pedały do roweru górskiego będą najlepsze? Podobnie jak w przypadku modeli crossowych i szosowych idealną opcją będą pedały zatrzaskowe. Warto jednak zaznaczyć, że w zależności od zastosowania powinieneś wybrać pedały zatrzaskowe górskie (idealne do rowerów górskich), a także pedały zatrzaskowe szosowe (najlepsze od rowerów szosowych). Różnica pomiędzy nimi polega głównie na wielkości bloków oraz sztywności połączenia.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.