UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jakie wybrać buty kolarskie SPD?


Kolarstwo to specyficzna dziedzina sportowa, w której za sukcesem zawodnika stoi nie tylko talent, nabyte umiejętności i świetna kondycja. Kluczową rolę odgrywa również sprzęt – począwszy od dobrze dobranego roweru, aż po strój, w tym m.in. obuwie. Wśród najbardziej polecanych modeli znaleźć można buty rowerowe SPD, czyli te przeznaczone do pedałów zatrzaskowych. Jakie buty do SPD warto wybrać i jakie parametry należy wziąć pod uwagę podczas zakupu?

Buty na rower SPD – czym się wyróżniają?

Buty do SPD stworzone zostały przez japońską firmę Shimano, która w 1990 roku opatentowała system zatrzaskowy SPD (ang. Shimano Pedaling Dynamics). Skrót SPD oznacza zintegrowany system buta oraz pedału rowerowego, dzięki któremu energia jest skutecznie przenoszona z rowerzysty na system napędowy roweru. W skład takiego systemu wchodzą zatem dwa elementy: but rowerowy SPD oraz pedał. W obuwiu powinno być również wydzielone specjalne miejsce na montaż tzw. bloków, które wpina się w zatrzaski umieszczone na pedałach rowerowych.

Warto również dodać, że buty SPD można podzielić na dwa rodzaje: buty rowerowe MTB SPD oraz buty szosowe. Wyposażone są one w metalowy (w przypadku butów MTB) lub plastikowy (w przypadku butów szosowych) blok, który zapewnia znacznie lepszą efektywność pedałowania, bardzo dobre trzymanie stopy w pedałach oraz możliwość wyregulowania na stałe pozycji stopy w pedale.  

Jak wybrać buty SPD męskie i buty SPD damskie?

Jeżeli zdecydowałeś się na naukę jazdy z pedałami zatrzaskowymi, warto, byś zastanowił się nad kilkoma aspektami, które pomogą Ci w wyborze odpowiedniego modelu butów rowerowych SPD. Po pierwsze, dobrze, byś wyznaczył sobie wstępny budżet, jaki chcesz poświęcić na zakup obuwia. Należy przy tym pamiętać, że w przypadku butów do SPD wyższa cena nie zawsze oznacza wyższą jakość – po przekroczeniu pewnego pułapu cenowego płacimy już wyłącznie za większą sztywność i niższą wagę buta.

Kolejną kwestią jest dyscyplina sportowa, jaką uprawiasz. Dla rowerzystów rekreacyjnych i pasjonatów kolarstwa All Mountain polecane są buty z wiązaniami opartymi na sznurkach lub linkach. Jeżeli natomiast stawiasz na rekreacyjne kolarstwo MTB, warto, byś wybierał sztywniejsze buty z zapięciem na rzep, klamrę lub system BOA, jak np. buty rowerowe Shimano SH-ME100 czy sh-xc300. Jakie buty kolarskie SPD będą odpowiednie dla właścicieli gravela? Świetną opcją będą buty gravel SPD z umiarkowanie sztywną podeszwą, smukłą formą i dodatkowym zabezpieczeniem palców przed uderzeniami.

Zimowe buty rowerowe SPD

O ile wybór letnich butów na rower SPD nie przysparza większych problemów, o tyle znalezienie butów zimowych SPD nie jest takie proste. W ofercie niektórych sklepów można jednak znaleźć zimowe modele butów SPD z podwyższonym profilem chroniącym kostki przed zimnem i zaawansowanymi technologicznie membranami (np. Goretex), które zabezpieczają stopę przed zimnem i deszczem. Przykładem takiego obuwia są buty rowerowe Shimano SPD SH-MW500

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.