UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Łańcuchy rowerowe – jakie wybrać i jak dobrać długość łańcucha rowerowego?

Łańcuch rowerowy to jeden z najważniejszych elementów napędu, który odpowiada za wprawianie roweru w ruch. Przenosi on energię z pedałów na zębatki, dzięki czemu koła zaczynają się toczyć, a rowerzysta może ruszyć przed siebie. Chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważnym komponentem jest łańcuch, to mało kto wie, jak dobrać długość łańcucha rowerowego, jak ustawić łańcuch w rowerze i jak zmierzyć rozmiar łańcucha. Na te i wiele innych pytań odpowiemy dziś w naszym artykule!
 

Rodzaje łańcuchów rowerowych

Na rynku rowerowym rozróżnia się trzy podstawowe rodzaje łańcuchów rowerowych:
  • łańcuch jednorzędowy – przeznaczony jest do rowerów bez przerzutek, np. BMX-ów. W sprzedaży znajdziemy przede wszystkim łańcuchy o szerokości 1/8 cala (3,17 mm) oraz 3/32 cala (2,38 mm);
  • łańcuch 5-8 rzędowy – dedykowany rowerom z 5-8 przerzutkami;
  • łańcuch 9-11 rzędowy – dostosowany do rowerów z 9-, 10- lub 11-rzędowym napędem. Są to stosunkowo wąskie łańcuchy, które wybierane są głównie do rowerów szosowych i crossowych.
 

Jak dobrać łańcuch rowerowy?

Jeżeli planujesz wymianę łańcucha rowerowego, radzimy Ci, byś kupił model tego samego producenta co kaseta rowerowa. Taki wybór gwarantuje pełną kompatybilność poszczególnych elementów i minimalizuje ryzyko uszkodzenia pozostałych mechanizmów napędu rowerowego. Co ważne, łańcuch rowerowy należy zawsze dobierać w zależności od klasy kasety i korby. A jak dobrać długość łańcucha rowerowego? Długość ta powinna być taka sama jak w przypadku poprzedniego łańcucha, z uwzględnieniem nie tylko samej długości fizycznej, ale także ilości ogniw.
 

Jak zmierzyć łańcuch rowerowy?

Wbrew pozorom mierzenie długości łańcucha jest bardzo proste! Wystarczy policzyć liczbę płytek na łańcuchu (zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych) lub liczbę pinów, które je łączą. Warto pamiętać o tym, że długość łańcucha zawsze powinna wyjść parzysta, a liczba ogniw zewnętrznych i wewnętrznych ma być sobie równa.

Jeżeli jednak planujesz zmianę liczby zębów na korbie lub kasecie, powyższa metoda może okazać się nieskuteczna. Jak obliczyć długość łańcucha rowerowego w takiej sytuacji? Należy założyć nowy łańcuch i wrzucić go na największą tarczę mechanizmu korbowego i koronkę kasety (lub wolnobiegu), która liczy ponad 28 zębów. Następnym krokiem jest naprężenie łańcucha i ustalenie długości, która jest potrzebna do zamknięcia pętli. By to zrobić, musisz policzyć ogniwa łańcucha.
 

Jak liczyć ogniwa łańcucha rowerowego?

Chcąc uzyskać odpowiednią długość łańcucha rowerowego, należy dodać dwa ogniwa łańcucha więcej (wewnętrzne i zewnętrzne), a następnie skrócić łańcuch. Jeżeli tak przygotowany łańcuch będzie trzymał się w odpowiednio sztywno, możemy przeciągnąć go przez przerzutkę i skuć pinem. Czym się objawia za długi łańcuch na rowerze? Jeżeli widzimy, że łańcuch spada i uniemożliwia efektywną zmianę przełożeń, oznacza to, że trzeba pomyśleć o jego skróceniu lub wymianie na inny model.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.