UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Najlepsze akcesoria rowerowe dla bezpieczeństwa nocnej jazdy

Jazda na rowerze w nocy, czyli tzw. night biking, jest jednym z najbardziej ekscytujących przeżyć, jakiego mogą doświadczyć pasjonaci dwóch kółek. By taka wyprawa mogła przebiegać spokojnie i bezproblemowo, ważne jest, by odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że chociaż po zmroku ruch na drodze jest zdecydowanie mniejszy, to widoczność jest wówczas mocno ograniczona. Jak w takim razie przygotować się do nocnej jazdy na rowerze i w jakie akcesoria rowerowe warto się zaopatrzyć? 


 

Nocne wyprawy rowerowe – podstawowe zasady bezpieczeństwa

Lato to okres stanowiący spore wyzwanie dla rowerzystów. Fale upałów, jakie przetaczają się nad miastami w ciągu dnia, sprawiają, że jazda na dwóch kółkach może okazać się dosyć problematyczna. Z tego powodu wiele osób woli poczekać do wieczora, by wraz z zachodem słońca ruszyć na rowerową przejażdżkę ulicami miasta lub leśnymi ścieżkami. Dzięki temu nie tylko mogą uniknąć palącego słońca, które oślepia wzrok, ale także mogą odpocząć od tłumów, ponieważ po zmroku jest znacznie mniej osób na miejskich chodnikach.

Nocna jazda rowerem niesie za sobą wiele korzyści, jednak wymaga od rowerzysty odpowiedniego przygotowania. Zgodnie z przepisami prawa, niezależnie od warunków pogodowych, jednoślad powinien posiadać następujące elementy:
  • sprawne hamulce;
  • dzwonek, który ostrzega innych o naszej obecności;
  • przednie światło białe lub żółte;
  • czerwony odblask oraz tylne światło czerwone.
Kolejna kwestia to sprawdzenie stanu technicznego roweru, którym chcemy wyruszyć na wyprawę rowerową po zmroku. Ważne pod tym względem jest przede wszystkim sprawdzenie ciśnienia w oponach – zwłaszcza jeśli planujemy wyjazd w okresie zimowym. Pamiętajmy, że w warunkach niskich temperatur ciśnienie w oponach spada znacznie szybciej, w związku z czym warto być przygotowanym na taką sytuację. 

Jeżeli chodzi o strój rowerzysty, to tu najlepiej sprawdza się ubieranie na tzw. cebulkę, czyli zakładanie kilku warstw ubrań, które można w dowolnej chwili ściągnąć. Na wszelki wypadek warto jednak mieć przy sobie lekką kurtkę, bluzę lub koszulkę z długim rękawem.

Bezpieczeństwo nocnej jazdy a niezbędne akcesoria rowerowe

Zanim przejdziemy do głównego tematu związanego z nocną jazdą rowerową, należy w kilku słowach wspomnieć o akcesoriach rowerowych, z których powinien korzystać każdy night rider. Zimą, gdy temperatury spadają do bardzo niskich wartości, kolarze powinni korzystać ze specjalnych strojów kolarskich wzbogaconych o ostrzegawcze odblaski, np. w postaci logo lub pasków umieszczonych na bluzie czy też spodenkach. Przydatne mogą okazać się również kurtki rowerowe z odblaskami, które w znacznym stopniu zwiększają widoczność rowerzysty.

Latem, gdy cieplejsze ubrania trzyma się raczej w plecaku, świetnym rozwiązaniem będą z kolei kamizelki odblaskowe, które poprawiają bezpieczeństwo nocnej jazdy. Jeżeli nie mamy kamizelki lub stroju z odblaskami, wówczas warto zainwestować w elastyczne opaski odblaskowe na nogi lub ręce, które nie są dużym wydatkiem, a mimo to poprawiają widoczność rowerzysty na drodze. Do takiego zestawu warto dodać jeszcze dobrej jakości okulary – chociaż nocą nie potrzebujemy ochrony przed silnymi promieniami słonecznymi, to zapewnią one skuteczne zabezpieczenie przed owadami, wiatrem lub piaskiem.

Oświetlenie rowerowe do jazdy na rowerze po zmroku

Na początek warto odpowiedzieć na ważne pytanie – czy zwykły zestaw lampek sygnalizacyjnych do jazdy w mieście wystarczy nam podczas nocnej jazdy rowerowej w terenie? Niekoniecznie. Oczywiście takie wyposażenie jest zgodne z obowiązującymi przepisami i zaznacza naszą obecność na drodze, jednak do jazdy w ciemności, np. w lesie, może okazać się niewystarczające. W przypadku wypraw szosowych lub przełajowych ważne jest, by przednie światła rowerowe LED świeciły z mocą na poziomie co najmniej 400 lumenów. Jest to tak naprawdę niezbędne minimum, które zapewni nam bezpieczeństwo podczas jazdy w terenie, który już dobrze znamy. Na nieznanych ścieżkach i w rejonie, w którym jesteśmy narażeni na ostre zakręty, lepiej jest sięgać po mocniejsze oświetlenie rowerowe, np. o mocy wynoszącej 750 lumenów.

A co z tylnymi światłami rowerowymi LED do wypraw typu night biking? Tu również potrzebujemy zupełnie innego oświetlenia niż to, z którego korzystamy podczas jazdy dziennej. Dobrym rozwiązaniem są tu lampki świecące mocnym strumieniem czerwonego światła, mocowane na sztycę przy pomocy elastycznych, gumowych opasek. Warto, by takie lampki miały akumulator wbudowany na stałe i ładowany przy pomocy kabla USB.

Na koniec mamy jeszcze kilka wskazówek dla rowerzystów, którym zależy na bezpieczeństwie jazdy nocnej:
  • tryb świecenia lampek sygnalizacyjnych staraj się zawsze dostosowywać do warunków na drodze;
  • ustaw przednie oświetlenie rowerowe na takiej wysokości, by nie oślepiało innych;
  • mrugający tryb świecenia lampek stosuj wyłącznie w sytuacjach pogorszonej widoczności;
  • unikaj stosowania trybu mrugającego sygnałem alfabetu Morse’a (SOS), który informuje o sytuacji zagrożenia. 

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.