UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty all mountain - ranking. Jaka długość i jak dobrać narty all mountain?

Narty all mountain to uniwersalny sprzęt, który obejmuje szeroką gamę różnego rodzaju desek wybieranych do jazdy po przygotowanej trasie, jak również poza nią. Chociaż na rynku znajdziemy duży wybór nart all mountain, które są wysoko notowane w rankingach, to wbrew pozorom znalezienie idealnego modelu wcale nie jest takie proste. Czym wyróżnia się ten typ sprzętu narciarskiego i jak dobrać narty all mountain?

narty all mountain
 

Narty all mountain – charakterystyka

Narty all mountain to zdecydowanie najbardziej wszechstronna grupa sprzętu narciarskiego, który polecany jest do jazdy na trasach o zróżnicowanym stopniu przygotowania. Takie narty doskonale radzą sobie na przygotowanych trasach, a także w trudniejszych warunkach terenowych, gdzie musimy zmagać się z nierównościami lub mokrym śniegiem. Co ważne, narty all mountain skierowane są zarówno do początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Czym charakteryzują się narty all mountain? Ich najważniejsze cechy to:
  • poszerzone taliowanie (w porównaniu do nart race), które wynosi około 75-86 mm;
  • zróżnicowany promień skrętu na poziomie 15-21 m;
  • szeroki zakres długości nart – z reguły są to długie narty, które pozwalają na wykonywanie długich skrętów nawet przy dużych prędkościach;
  • zastosowanie systemu rocker, który ułatwia jazdę po miękkim śniegu i poza trasą, a także zapewnia lepszą absorpcję wstrząsów, zwiększoną przyczepność i wyższy komfort jazdy.
 

Narty all mountain czy allround – co wybrać?

Narty all mountain i allround to obecnie najczęściej wybierane kategorie nart wykorzystywanych podczas jazdy po przygotowanych trasach oraz poza nimi. Czym różnią się te dwa typy sprzętu? Zasadniczą różnicą pomiędzy nimi jest szerokość talii. Przyjmuje się, że w nartach all mountain wynosi ona co najmniej 80 mm na odcinku pod butem i nie przekracza 105 mm. Kolejna kwestia to promień skrętu – w nartach all mountain oscyluje on w granicach 15-21 m, dzięki czemu zapewnia stabilność podczas jazdy przy wysokich prędkościach, natomiast w nartach allround jest on niewielki (około 13 m), przez co lepiej sprawdza się w przypadku początkujących zawodników.
 

Jak dobrać narty all mountain?

Zastanawiasz się, jakie narty all mountain będą dla Ciebie najlepsze? Jednym z głównych czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas ich wyboru, jest szerokość talii. Te węższe modele (około 80 mm) przeznaczone są przede wszystkim do jazdy na stoku, natomiast te szerokie (około 100 mm) są idealne do jazdy poza nim. 

A jaką długość nart all mountain powinniśmy wybierać? W przypadku początkujących i średnio zaawansowanych zawodników deski powinny być około 15-20 cm krótsze od wzrostu narciarza. Przyjmuje się również, że narty z mniejszym promieniem skrętu powinny być krótsze, a większy promień zarezerwowany jest dla długich nart all mountain.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.