UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty allround - czym są i dla kogo są przeznaczone? 

Narty allround to najpopularniejsza, a zarazem największa grupa nart dostępnych na rynku, po które sięgają zarówno początkujący adepci narciarstwa, jak i doświadczeni miłośnicy białego szaleństwa na stoku. Czym wyróżniają się narty allround, na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru i na jakie modele warto się zdecydować? Zobacz nasze wskazówki!
 

Narty allround – charakterystyka

Narty allround to sprzęt należący do kategorii nart zjazdowych, który najczęściej pojawia się na stokach narciarskich. Wcale się temu nie widzimy, ponieważ ze względu na specyficzną konstrukcję narty te są bardzo zwrotne, a jazda na nich jest na tyle płynna, że nie wymaga wkładania dużego wysiłku nawet przez początkujących narciarzy i juniorów.

Chcąc określić jednym słowem, czym wyróżniają się narty allround, możemy powiedzieć, że są one przede wszystkim uniwersalne. Takie deski zapewniają bezproblemową jazdę po niemal wszystkich nartostradach, a przy tym doskonale radzą sobie podczas jazdy carvingowej. Co ważne, pomimo prostoty, z jaką możemy kontrolować jazdę na tego typu sprzęcie, narty allround są równie dobrym wyborem dla średnio zaawansowanych narciarzy.

A co z doświadczonymi zawodnikami? Oni również skorzystają z ogromnych możliwości, jakie oferują im narty allround. Wybierając taki sprzęt, możemy mieć pewność, że będzie on:
  • komfortowy i łatwy w prowadzeniu;
  • wygodny podczas skręcania, bez konieczności wkładania w to większego wysiłku;
  • łatwy podczas kontrolowania zarówno przy ciętych skrętach, jak i tych ślizgowych.
 

Narty allround czy allmountain – co wybrać?

Niejednokrotnie podkreślaliśmy już, że każdy rodzaj nart oferuje nam zupełnie inne możliwości. Jak wygląda to w przypadku nart all round i allmountain? Pierwszy sprzęt jest uniwersalny i skierowany zarówno do początkujących narciarzy, jak i tych zaawansowanych. Co ważne, takie narty zapewniają średnio szybką jazdę i łatwość w skręcaniu. Warto jednak podkreślić, że są one wybierane do użytkowania głównie na przygotowanych trasach. Narty allmountain to z kolei deski, które pokrywają się w zastosowaniu z nartami all round, jednak można je używać również na okazjonalne wypady poza trasy.

Umownie przyjmuje się, że narty allround mają taliowanie pod butem do 75-77 mm, natomiast powyżej tych wartości mamy już do czynienia z nartami allmountain, które są z reguły trudniejsze w prowadzeniu. Z tego powodu nie zaleca się ich raczej początkującym zawodnikom. 
 

Jak wybrać idealne narty allround męskie i damskie?

Kluczowym czynnikiem podczas doboru nart allround męskich i damskich jest ich długość. Pamiętajmy, że taki sprzęt jest produkowany głównie w krótszych rozmiarach. Ogólna zasada mówi jednak, że narty allround powinny być około 10 cm krótsze w stosunku do wzrostu narciarza. Może jednak zdarzyć się tak, że nie uda nam się znaleźć sprzętu o odpowiedniej długości, co jest często spotykane wśród bardzo wysokich osób. W takiej sytuacji warto rozważyć wybór innego typu nart, np. nart allmountain lub nart race.
 

Ranking nart allround na sezon zimowy 2022/2023

Zastanawiasz się nad zakupem nart all round  na niedawno rozpoczęty sezon narciarski 2022/2023? Zobacz, jakie propozycje przygotowaliśmy dla Ciebie:
  • narty all round męskie Head V-Shape V2 PP 9 2022 z wiązaniami SX 10;
  • narty all round Fisher XTR RC One X SLR PRO 2021 z wiązaniami RS9 GW;
  • narty allround Salomon E S/Max 2 z wiązaniami Z10 GW 2022;
  • narty all round męskie Rossignol React 6 CA 2023 z wiązaniami XP 11 GW.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.