UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty biegowe damskie i męskie. Jakie są rodzaje nart biegowych i jak je dobierać?

Narciarstwo biegowe jest jednym z najstarszych sportów zimowych, który cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. By móc je uprawiać, musimy jednak pamiętać o odpowiednim wyposażeniu, czyli doborze nart biegowych oraz kijków. Dowiedz się, jakie wyróżnia się rodzaje nart biegowych i jaka ich długość będzie dla Ciebie najlepsza.

narty biegowe
 

Rodzaje nart biegowych

Narty biegowe to sprzęt opracowany z myślą o jeździe po przygotowanych trasach, które prowadzą m.in. przez lasy i zbocza gór. W zależności od techniki jazdy rozróżnia się następujące rodzaje nart biegowych:
  • narty sportowe i rekreacyjne – świetnie radzą sobie podczas poruszania się po przygotowanych trasach w stylu łyżwowym (dzioby nart rozstawione szeroko), jak również w stylu klasycznym (narty prowadzone są równolegle). Narty sportowe i rekreacyjne dostępne są w dwóch wariantach – proste, amatorskie narty bez taliowania, których szerokość wynosi maksymalnie 50 cm, a także zaawansowane narty dla profesjonalistów z odwrotnym taliowaniem (najszersze pod wiązaniem), których szerokość wynosi maksymalnie 49 mm. Co ważne, tego typu narty nie powinny być używane podczas jazdy poza trasą, ponieważ są zbyt wąskie, a ich dzioby nie są wystarczająco wysoko uniesione;
  • narty śladowe – są znacznie cięższe i szersze (do 60 mm) od nart sportowych i rekreacyjnych. Często posiadają one klasyczne taliowanie (narta jest najwęższa w miejscu pod butem), a także tzw. łuskę, dzięki której ślizg narty jest podcinany pod wiązaniem. Takie narty polecane są do jazdy na terenach nizinnych i  pagórkowatych przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z biegówkami;
  • narty backcountry – jest to tak naprawdę odmiana nart śladowych, jednak zarezerwowana do jazdy na bardziej wymagających, pagórkowatych trasach, które pokryte są grubą warstwą śniegu. Takie narty są szerokie, mają wyraźne taliowanie, a ich krawędzie są dodatkowo wzmocnione warstwą metalu, co pozwala na utrzymanie lepszej przyczepności na trasie. Narty backcountry również posiadają łuskę, jednak jest ona większa niż w klasycznych nartach śladowych;
  • narty skiturowe – stanowią one połączenie nart biegowych i zjazdowych. Są one szerokie, taliowane i stosunkowo krótkie, dlatego znakomicie sprawdzają się podczas ekstremalnej turystyki.
 

Jak dobierać narty biegowe?

Wybierając narty biegowe, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich szerokość i długość. Szerokość desek zależy od tego, czy będziemy jeździć po przygotowanych trasach, czy po zboczach gór. Zasada jest prosta – im szersze narty, tym mniejsze ryzyko, że zapadniemy się w śniegu. Optymalnym rozwiązaniem do jazdy na przygotowanych trasach są narty biegowe o szerokości około 100 cm, natomiast na trasy nieutwardzone zaleca się szersze modele.

Jaka długość nart biegowych jest najlepsza? W przypadku nart do stylu klasycznego należy dodać 15-20 cm do swojego wzrostu. Jeżeli natomiast chodzi o narty śladowe, to wówczas należy stosować tzw. kryterium wyciągniętej ręki. Osoby o standardowej masie ciała wybierają sprzęt sięgający czubka palców wyciągniętej ręki, a te o wysokiej masie ciała powinny decydować się na nieco dłuższe modele.

Narty biegowe damskie, męskie i dla dziecka – najpopularniejsze modele

Szukasz idealnych nart biegowych? Sprawdź nasze propozycje:
  • narty biegowe Rossignol XT Venture Waxless IFP;
  • narty biegowe Atomic Redster S5 Skating;
  • narty biegowe Head STC Brados XT Classic;
  • narty biegowe Salomon S/LAB Carbon Classic Zero;
  • narty biegowe Volkl Rise 80.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.