UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty biegowe i zjazdowe – czym się różnią i co je charakteryzuje?

Zażarta dyskusja na temat tego, co jest lepsze – narty biegowe czy narty zjazdowe – wciąż trwa. Podczas gdy jedni zawodnicy kochają adrenalinę i uczucie wolności, które towarzyszy im w trakcie szybkich zjazdów w dół, inni stawiają na relaks podczas biegów lub spaceru na ubitym śniegu. Którą z tych opcji warto wybrać? Nie sposób jednym słowem odpowiedzieć na to pytanie. Zobaczmy, czym wyróżniają się oba typy nart oraz jakie są różnice między nartami biegowymi i zjazdowymi.

narty zjazdowe
 

Narty zjazdowe i narty biegowe – charakterystyka

Szacuje się, że obecnie niemal 15% Polaków potrafi jeździć na nartach, z czego zdecydowanie największą część stanowią zawodnicy korzystający z nart zjazdowych. Do niedawna to właśnie „zjazdówki” określane były jako synonim nart. Skąd bierze się tak duża popularność tego sprzętu? Kluczowe znaczenie ma przede wszystkim ogólnodostępność narciarstwa alpejskiego. Narty zjazdowe doskonale sprawdzają się podczas zjazdów na przygotowanym stoku narciarskim, a także na trawie oraz igielicie. Dzięki temu narciarze mogą uprawiać swój ulubiony sport również w tym okresie, kiedy nie ma śniegu.

Narty biegowe, potocznie nazywane biegówkami, to z kolei sprzęt, z którego możemy korzystać wyłącznie w sezonie zimowym, jednak do jazdy na nich nie potrzebujemy specjalnych warunków. Wystarczy, że znajdziemy przestrzeń pokrytą ubitym śniegiem, by móc wybrać się na bieg lub spacer w biegówkach. Osoby, które chcą trenować narciarstwo biegowe w okresie, gdy nie ma śniegu, są zdane jedynie na nartorolki, które imitują jazdę na nartach po białym puchu.
 

Narty biegowe a narty zjazdowe – różnice

Zarówno narciarstwo alpejskie, jak i biegowe to dość wymagające dyscypliny, w przypadku których konieczne jest odpowiednie przygotowanie pod względem kondycyjnym oraz znalezienie idealnego sprzętu narciarskiego. Wśród głównych różnic w doborze nart biegowych i nart zjazdowych wymienić należy:
  • konstrukcja nart – biegówki są węższe i wyższe w porównaniu do nart zjazdowych. Najważniejszym czynnikiem podczas ich wyboru jest waga biegacza – im cięższy zawodnik, tym dłuższe powinien mieć narty. Następnie narty biegowe dobieramy do wzrostu sportowca – w przypadku stylu klasycznego narty powinny być 15-20 cm dłuższe w porównaniu do jego wzrostu, natomiast w stylu łyżwowym różnica ta powinna wynosić jedynie 5-10 cm. Jak dobrać narty zjazdowe do wzrostu? Taki sprzęt jest zdecydowanie szerszy i krótszy, a jego długość powinna być mniejsza o około 20 cm od wzrostu kobiety (narty do brody) oraz 15 cm od wzrostu mężczyzny (narty o długości do nosa);
  • buty narciarskie – w przypadku nart biegowych buty zapewniają swobodę ruchu w górę i w dół, dlatego też są wpinane do nart tylko w okolicy czubka. Takie buty sięgają ponad kostkę, dzięki czemu dobrze ją usztywniają. Jeżeli chodzi o narty zjazdowe, to tu buty powinny idealnie trzymać się stopy, tak, by ochronić ją przed wykonywaniem niespodziewanych ruchów. Buty do nart zjazdowych są sztywne, lekko pochylone do przodu i sięgające do połowy piszczeli.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.