UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty freestyle (Park and Pipe) -  jak dobrać narty freestyle i jaka długość?

Freestyle to styl cieszący się coraz większą popularnością wśród miłośników sportów zimowych. Charakteryzuje się przede wszystkim swobodą, kreatywnością i możliwością wykonywania widowiskowych ewolucji na śniegu. By móc jednak rozpocząć swoją przygodę z freeskiingiem, ważne jest znalezienie odpowiedniego sprzętu – nart oraz butów, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo podczas eksperymentowania w snowparku. Jak dobrać narty freestyle damskie, męskie i te dla dzieci? Oto nasze wskazówki!

narty freestyle
 

Narty freestyle – co to jest za sprzęt?

Narty freestyle, inaczej nazywane nartami freeride, to sprzęt o specyficznej budowie typu twin-tip, który posiada zagięte czuby oraz tyły nart, jak również drewniany rdzeń. Dzięki temu narty są miękkie, a zawodnik zyskuje lepszą sprężystość (zarówno poprzeczną, jak i podłużną) oraz elastyczność podczas ślizgania się po boxach i railach w snowparku. Co ważne, konstrukcja twin-tip umożliwia również jazdę tyłem (switch), co daje narciarzom nieograniczone możliwości w wykonywaniu skomplikowanych trików.

Tym, co wyróżnia narty freestyle, jest także rocker, czyli charakterystyczna budowa nadająca im kształt banana. Lekko uniesione dzioby i tyły nart pozwalają na wykonywanie efektownych butterslide’ów, czyli przeniesienie ciężaru ciała na przód lub tył nart z równoczesnym obrotem wokół własnej osi. Warto też dodać, że narty freestyle męskie i damskie są nieco szersze od standardowych nart zjazdowych (około 80-90 mm pod butem). W ten sposób pomagają one zawodnikowi utrzymać się na śniegu i gwarantują mu większy komfort podczas wykonywania ewolucji.
 

Jak dobrać narty freestyle?

Jednym z najważniejszych parametrów podczas doboru nart freestyle jest ich długość. Jaka długość nart freestyle będzie najlepsza? Ogólna zasada mówi, że sprzęt ten powinien być około 5-10 dłuższy od wzrostu narciarza. Jeżeli zdecydujemy się na zbyt krótkie narty, możemy zapaść się w śniegu (zwłaszcza wtedy, gdy jest on świeży i nieubity), natomiast długie narty zapewnią nam odpowiednią stabilność podczas szybkiej jazdy.

Jeżeli chodzi o konstrukcję nart freestyle damskich, męskich i dla dzieci, to tu świetną opcją są narty z rdzeniem drewnianym oraz te z karbonowym szkieletem, które są lekkie i zapewniają bardzo dobre przenoszenie mocy. Narty freestyle powinny mieć także bardzo wąskie taliowanie, tak, by pozwolić zawodnikowi jeździć na krawędziach i z łatwością przechodzić z jednej krawędzi na drugą.

W przypadku nart freestyle ważny jest również odpowiedni osprzęt dodatkowy, w tym m.in. wiązania oraz buty. Jakie buty do nart freestyle warto wybrać? Zaleca się, by do tego typu desek dobierać buty z dwiema lub trzema klamrami, niskim flexem oraz mniejszym nachyleniem cholewki do przodu, co ma na celu ułatwić lądowanie i wykonywanie trików.
 

Jakiej firmy narty freestyle wybrać?

Wśród najbardziej cenionych producentów nart freestyle’owych znajdziemy takie marki jak:
  • Head (np. narty Head Oblivion 94);
  • Volkl (np. narty Volkl Revolt 121);
  • Rossignol (np. narty Rossignol Scratch);
  • Atomic (np. narty Atomic N Punx Seven).

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.