UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty Race i Race FIS - czym są i dla kogo są przeznaczone?

Kochasz szybką, agresywną jazdę po oblodzonych stokach? Narty Race to dla Ciebie rozwiązanie idealne, które zapewni Ci maksymalny komfort i doskonałe trzymanie krawędzi w każdych warunkach. Czy wiesz jednak, czym się kierować podczas wyboru odpowiedniego sprzętu narciarskiego i kiedy warto się zdecydować na narty Race, a kiedy na Race FIS? Skorzystaj z naszych wskazówek!

narty race
 

Narty Race – co to za sprzęt?

Narty Race to jeden z typów nart zjazdowych, który pozwala na utrzymanie maksymalnej stabilności i kontrolowanie toru jazdy w nawet najtrudniejszych warunkach. Specjalnie opracowana konstrukcja nart Race zapewnia znakomite trzymanie krawędzi na twardych, oblodzonych stokach, jednak wymaga to od zawodnika sporej energii i perfekcyjnej techniki jazdy. Biorąc pod uwagę promień skrętu, narty Race dzielą się na:
  • narty slalomowe o wyjątkowej zwrotności, które zapewniają stosunkowo niewielki promień skrętu na poziomie około 11-12 metrów. Dzięki temu umożliwiają one wykonywanie krótkich i dynamicznych skrętów. Są to krótkie narty, których długość w przypadku kobiet wynosi 150-155 cm, natomiast u mężczyzn 160-165 cm;
  • narty gigantowe z promieniem skrętu wynoszącym od 15 do 23 metrów. Mają one nieco mniej wyraźne taliowanie niż narty slalomowe, dlatego też są znacznie bardziej stabilne podczas długich skrętów. Narty gigantowe są długie – kobiety powinny decydować się na modele o długości 165-170 cm, natomiast mężczyźni na te o długości 180-185 cm.
 

Narty Race – dla kogo są przeznaczone?

Wizualnie narty Race przypominają sprzęt, na którym jeżdżą zawodnicy biorący udział w Pucharze Świata. W związku z tym tego typu narty są zarezerwowane wyłącznie dla profesjonalnych narciarzy i tych, którzy chcą szusować po stoku najszybciej, jak tylko jest to możliwe. Warto zaznaczyć, że tego typu sprzęt nie jest odpowiedni dla zawodników, którzy chcą ześlizgiwać się na nartach.
 

Narty Race FIS – czym się wyróżniają?

Narty Race FIS to sprzęt posiadający homologację Międzynarodowej Federacji Narciarskiej, dlatego też jest on wybierany głównie przez wyczynowych narciarzy i profesjonalistów. Na pierwszy rzut oka narty te wyglądają niemal identycznie jak narty Race, jednak w rzeczywistości mają one nieco inną konstrukcję.

Patrząc w poprzek, narty Race FIS wykazują niezrównaną sztywność, jednak wzdłuż są dość miękkie. Pozwala to na utrzymanie kontroli nad sprzętem podczas skrętu na całej długości, zachowując przy tym narty przyklejone cały czas do śniegu. Co ważne, w przypadku narty Race FIS ślizg jest znacznie szybszy i odporny na działanie temperatury.
 

Narty zjazdowe Allround czy Race – co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie jest uzależniona przede wszystkim od tego, jaki jest nasz poziom zaawansowania w narciarstwie. Narty zjazdowe Allround uważane są za sprzęt uniwersalny, z którego korzystać mogą wszyscy narciarze – zarówno początkujący, jak i doświadczeni. Narty Race to z kolei grupa przypisywana profesjonalistom, którzy stawiają na szybką jazdę po stromych, oblodzonych stokach.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.