UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty skiturowe – skitury. Co to są skitury i jak dobrać długość?

Skitouring to połączenie zimowej turystyki górskiej oraz narciarstwa. Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwie do zwykłej turystyki, narciarstwa zjazdowego i biegowego sport ten wymaga zastosowania odpowiedniego sprzętu. Kluczową rolę odgrywają tu narty skiturowe, do których podczas stromych wejść mocuje się specjalne „foki”. Jeżeli marzysz o tym, by zdobywać szczyty górskie zimą, zapoznaj się z naszymi wskazówkami, które pomogą Ci w znalezieniu idealnych nart skiturowych!

narty skitury
 

Co to są narty skiturowe?

Narty skiturowe na pierwszy rzut oka przypominają klasyczne narty zjazdowe – są szerokie i taliowane, dzięki czemu pozwalają na utrzymanie techniki jazdy zbliżonej do tej, którą stosuje się na stoku narciarskim. Porównując jednak narty skiturowe a zjazdowe, musimy zwrócić uwagę na zupełnie inny rodzaj wiązania. Wiązania typu skitour nie tylko umożliwiają wykonywanie zjazdów z przymocowanym na sztywno butem, ale także pozwalają na wygodne podchodzenie po wzniesieniach. Co więcej, specyficzna konstrukcja wiązań w nartach skiturach sprawia, że możemy w dowolnej chwili przełączać tryb zjazdu i podchodzenia, uwalniając podczas wspinaczki piętę.

Korzystanie z nart skiturowych wymaga również zaopatrzenia się w niezbędny sprzęt, w tym m.in.:
  • buty skitourowe – lekkie, z umiarkowanym flexem i systemem zmiany funkcji ski/walk;
  • foki, czyli pasy materiału zakładane na podejściu na ślizgi nart;
  • kijki narciarskie z dużymi talerzykami i regulowaną długością;
  • harszle, czyli noże do lodu i szreni, które wykorzystywane są podczas podchodzenia stromymi zboczami.
 

Skitury a biegówki

Narty biegowe są znacznie lżejsze i tańsze w porównaniu do nart skiturowych, dlatego wybierane są głównie na łatwiejszy teren i przygotowane trasy biegowe. Oba typy sprzętu zapewniają nam również zupełnie inne doznania podczas aktywności na śniegu. Chociaż biegówki są idealną opcją do dynamicznego biegu na przygotowanych trasach, to nie są dobrym rozwiązaniem na podejścia na stromych stokach. Takie narty nie zagwarantują również bezpieczeństwa w trakcie zjazdu w takim stopniu jak narty skitury, w których jesteśmy w stanie zablokować cholewkę w bucie i piętkę w wiązaniu.
 

Jak dobrać narty skiturowe?

Jednym z głównych parametrów przy doborze nart skiturowych damskich, męskich i dla dzieci jest ich szerokość. Ze względu na fakt, że w polskich górach najczęściej spotykamy się ze zmrożonym śniegiem, warto zdecydować się na zakup węższych nart skiturów, które będą odpowiednio dostosowane do zróżnicowanych warunków pogodowych.

Kolejna kwestia to rodzaj aktywności, którą chcemy wykonywać na nartach. Jeżeli narty skiturowe mają nam służyć wyłącznie podczas dłuższych wycieczek górskich, wówczas powinny wystarczyć nam klasyczne narty skitury. Jeżeli natomiast chcemy połączyć turystykę górską z urokami freeride i szusowaniem po trudnym terenie, warto pomyśleć o zakupie nart skiturowych do freeride, które są nieco dłuższe, szerokie (co najmniej 100 mm) i lekkie.
 

Jakie narty skiturowe kupić? Dobór długości

Długość nart skiturowych dobieramy inaczej niż w przypadku tradycyjnych nart zjazdowych. Najlepiej wybrać się w tym celu do sklepu, dobrać konkretny model i postawić deski na sztorc. Końcówka narty powinna znajdować się na linii pomiędzy naszymi ustami a nosem – wtedy możemy mieć pewność, że jest to optymalnie dobrana długość nart skiturowych, która zapewni nam maksimum komfortu. Pamiętajmy, że narty skiturowe nie mogą być zbyt długie, ani za krótkie, ponieważ tylko wtedy zapewnią nam efektywne zjazdy i swobodne bieganie.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.