UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Narty Telemarkowe - co to? Czym jest jazda na nartach telemarkiem? 

Narciarstwo telemarkowe jest jedną z najstarszych technik narciarstwa, która wywodzi się z Norwegii. W ostatnich latach sport ten przeżywa swój renesans i cieszy się coraz większą popularnością wśród tych narciarzy, którzy chcą czuć bliskość z naturą i czerpać przyjemność z jazdy w każdych warunkach. Co ciekawe, dyscyplina ta jest kandydatem na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2026 jako nowy sport narciarski. Czym charakteryzuje się jazda na nartach telemarkiem i czym kierować się przy wyborze nart telemarkowych?

narty telemarkowe
 

Jak wygląda jazda na nartach telemarkiem?

Telemark to rodzaj techniki skrętu na nartach, wykonywanego z tzw. „wolną piętą”. Niezwykle istotną rolę odgrywają w tym przypadku specjalne wiązania telemarkowe, które, podobnie jak w przypadku narciarstwa biegowego, nie trzymają pięty. Zawodnicy jeżdżący na nartach telemarkiem przyklękają podczas skrętu, co wpływa na utrzymanie przez nich lepszej równowagi.

Warto również podkreślić, że nieodłącznym elementem techniki telemarkowej, oprócz zjazdów i biegania, są skoki narciarskie. Wymagają one jednak od zawodników sporej odwagi i dużych umiejętności, dlatego sędziowie oceniający zawody w skokach narciarskich zawsze przyznają wyższe noty zawodnikom lądującym tzw. telemarkiem.
 

Narty telemarkowe – co to za sprzęt?

Narty telemarkowe to, jak sama nazwa mówi, sprzęt przeznaczony do jazdy telemarkiem. Wyróżnia się on na tle innych modeli nart zjazdowych specjalnymi wiązaniami telemarkowymi, a dokładnie możliwością uniesienia pięty. Ze względu na specyficzne przeznaczenie narty do telemarku są znacznie bardziej elastyczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów, które gwarantują większą trwałość i niższą wagę całego sprzętu.
 

Przydatne wskazówki podczas zakupu nart telemarkowych

Na rynku znajdziemy szeroki asortyment nart do telemarku, począwszy od sprzętu backcountry z metalowymi krawędziami, poprzez narty skiturowe i trasowe, aż po narty freeride’owe. Bez względu jednak na to, na jaki model się zdecydujemy, warto pamiętać o kilku aspektach:
  • podczas jazdy na nartach telemarkiem zawodnik nie jest w stanie docisnąć narty tak dobrze, jak ma to miejsce w skrętach carvingowych. W związku z tym narty telemarkowe powinny być bardziej miękkie w porównaniu do tych do tradycyjnego carvingu;
  • jeżeli decydujemy się na narty backcountry do telemarku, to sprawdzajmy, czy mają one w pełni metalowe krawędzie, co ma znaczenie nie tylko w kontekście trwałości sprzętu, ale także lepszej kontroli nad nim podczas zjazdów;
  • kupując narty freeride do telemarku, rozważmy model z rockerem, który świetnie sprawdza się w głębokim śniegu i ułatwia prowadzenie w zmiennych warunkach pogodowych.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.