UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Renowacja roweru – czy to się opłaca?


Rower, który od wieków uważany za symbol wolności, przyjemności i rozrywki, często towarzyszy nam przez wiele lat. Niestety, wraz z upływem czasu nawet najwyższej jakości rowery mogą ulec zużyciu i wymagać wymiany na nowy sprzęt. I tu pojawia się pytanie, które często nurtuje miłośników podróżowania na dwóch kółkach – czy zamiast kupować nowy rower, nie lepiej jest zabrać się za jego renowację? Sprawdźmy zatem, czy warto zainwestować cenny czas i środki finansowe w przywrócenie dawnej świetności ulubionego jednośladu, czy może lepiej jest po prostu zdecydować się na nowy model.



 

Rewolucja na dwóch kółkach – czy odnawianie starego roweru ma sens?

Stało się – Twój rower uległ uszkodzeniu do tego stopnia, że nie da się na nim jeździć lub po prostu jeździ się bardzo trudno. Dla każdego miłośnika kolarstwa – czy to profesjonalnego, czy jedynie rekreacyjnego, jest to istny dramat. Okazuje się jednak, że o ile rower ma odpowiedni rozmiar, a uszkodzeniu nie uległa rama lub układ kierowniczy, to wcale nie musimy od razu inwestować w nowy sprzęt, a jedynie spróbować go naprawić. Niemal wszystkie komponenty, które wchodzą w skład tzw. osprzętu możemy dziś w prosty sposób wymienić, czasami nawet za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Zanim zabierzemy się jednak do działania, warto wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest odnawianie roweru, czyli inaczej jego renowacja. Otóż jest to zabieg przeprowadzany w niemal wszystkich typach rowerów (nawet tych o charakterze zabytkowym, które lata świetności mają już za sobą), który wpływa korzystnie na ich stan techniczny i aspekty wizualne. Proces ten dzieli się na kilka etapów:
  • malowanie roweru;
  • demontaż i rozłożenie roweru na części;
  • czyszczenie roweru z rdzy;
  • kontrola poszczególnych elementów roweru oraz ewentualna ich wymiana na nowe;
  • jazda testowa, którą poprzedza złożenie sprzętu w całość.
 

Odnawianie roweru krok po kroku – jak się za to zabrać?

Odnawianie starego roweru, który uległ uszkodzeniu, można powierzyć doświadczonym specjalistom, którzy dołożą wszelkich starań, aby przywrócić go do pierwotnego stanu. Wiele osób woli jednak zadbać o kondycję swojego jednośladu na własną rękę. I chociaż jest to zadanie czasochłonne i wymagające sporej wiedzy oraz umiejętności, to satysfakcja z udanej renowacji sprzętu jest bezcenna. Oto kilka wskazówek, jak zabrać się za samodzielną odnowę roweru:
  • czyszczenie roweru – niezależnie od tego, co stało się z Twoim rowerem, pierwszym krokiem, który musisz wykonać jest dokładne wyczyszczenie sprzętu. W tym celu warto skorzystać z kilku szczotek o zróżnicowanej twardości oraz specjalnego środka do czyszczenia rowerów, który pomaga w usunięciu brudu, resztek oleju oraz rdzy, bez ryzyka uszkodzenia lakieru;
  • malowanie roweru – chcąc przywrócić dawny blask zniszczonej ramie rowerowej, czasami wystarczy pomalować ją na nowo. Na początek warto delikatnie wyszlifować powierzchnię przy użyciu papieru ściernego i pozbyć się korozji, która pojawiła się na sprzęcie. Następnie możemy pomalować nasz rower przy użyciu specjalnej farby rowerowej w sprayu, która umożliwia równomierne rozprowadzanie produktu;
  • wymiana części rowerowych – tu pomocny będzie cały zestaw kluczy imbusowych, które są niezbędne podczas demontażu i montażu takich elementów jak kierownica, siodełko lub hamulce. Można je też śmiało wykorzystać do regulacji i naprawy błotników, jak również hamulców;
  • wymiana opon – aby oddzielić oponę od obręczy, warto sięgnąć po specjalne łyżki do opon, które są wygodne i nie zajmują wiele miejsca, podobniej jak zestaw naprawczy do dętek, w związku z czym można zabierać je ze sobą nawet na wycieczki rowerowe.

Decydując się na odnawianie roweru, pamiętajmy o tym, by zawsze przed przystąpieniem do działania zaopatrzyć się we wszystkie niezbędne narzędzia i komponenty. Dbajmy również o to staranne malowanie ramy, tak aby nie pozostały na niej nieestetyczne zacieki. Na koniec zwracajmy uwagę na stosowanie środków ochrony osobistej, co jest istotne przede wszystkim z punktu widzenia naszego zdrowia.
 

Ile kosztuje renowacja roweru w profesjonalnym serwisie rowerowym?

Samodzielne odnawianie roweru wiąże się z poniesieniem kosztów związanych wyłącznie z zakupem nowych komponentów, narzędzi oraz środków ochrony osobistej. Renowacja roweru w profesjonalnym serwisie będzie pod tym względem zdecydowanie droższa. Koszt ten jest uzależniony m.in. od stanu roweru, zakresu prac do wykonania oraz wybranych części zamiennych. Samo malowanie roweru to wydatek rzędu nawet 700-800 zł, który również należy uwzględnić w ogólnym kosztorysie.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.