Rower crossowy a trekkingowy - który wybrać? Różnice i podobieństwa
Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kolarstwem rekreacyjnym, mają naprawdę twardy orzech do zgryzienia. Na rynku znajdziemy bowiem wiele różnych typów rowerów, zróżnicowanych nie tylko ze względu na design, ale także z uwagi na przeznaczenie. Do dyspozycji mamy również te modele, które określane są jako uniwersalne, takie jak rower crossowy oraz rower trekkingowy. Czy wiesz jednak, czym różnią się one od siebie i jakie dają nam możliwości?Rowery crossowe – czym się wyróżniają?
Rower crossowy to świetna propozycja dla osób, które z przyjemnością spędzają czas na przejażdżkach po leśnych, szutrowych ścieżkach. Jeśli chodzi o konstrukcję, to można je przyrównać do rowerów MTB. Klasyczne rowery crossowe męskie to modele z dużymi, 28-calowymi kołami i oponami średniej grubości, dzięki którym doskonale radzi sobie podczas jazdy na utwardzonej nawierzchni i pozwala na rozwijanie dużych prędkości w terenie.Warto również dodać, że rower crossowy z bagażnikiem to stosunkowo rzadki widok – tego typu sprzęty zazwyczaj nie są fabrycznie wyposażone w dodatkowe akcesoria. Można je natomiast dokupić samodzielnie i dowolnie personalizować swój jednoślad. A jaki rower crossowy damski sprawdza się najlepiej? Dobrze, by model ten posiadał lekko pochyloną ramę, która ułatwia wsiadanie, a także dobrej jakości osprzęt, który zapewni komfortową i bezpieczną jazdę w każdych warunkach terenowych.
Rower trekkingowy – dla kogo?
Na pierwszy rzut oka rower trekkingowy może przypominać rower miejski, jednak warto zaznaczyć, że jest on od niego znacznie bardziej wytrzymały i wykonany z lepszych materiałów. Dzięki temu z powodzeniem można go używać podczas długich, czasami nawet kilkudniowych wycieczek po utwardzonych drogach. Rower trekkingowy damski, jak również ten dla mężczyzn posiada pełne wyposażenie, na które składa się bagażnik, błotniki oraz światła zasilane dynamem. Co więcej, możemy do niego przymocować sakwy lub inne rodzaje bagażników, które umożliwiają przewożenie dodatkowego bagażu.W większości przypadków rower trekkingowy posiada cienkie opony 28-calowe, które pozwalają na osiąganie dużych prędkości podczas jazdy zarówno po asfaltowych ścieżkach (np. w trakcie dojazdu do pracy), jak i po utwardzonych, podmiejskich drogach. Co ważne, rower trekkingowy posiada wyprofilowaną kierownicę, wygiętą w tzw. jaskółkę, co przekłada się na większy komfort podczas wielogodzinnej jazdy.
Rower crossowy a trekkingowy – różnice
Zastanawiasz się, co wybrać – rower crossowy czy trekkingowy? Chociaż oba typy jednośladów przeznaczone są do turystyki, to istnieje kilka zasadniczych różnic pomiędzy nimi. Oto one:- zastosowanie – rower trekkingowy polecany jest głównie na długie wyjazdy, natomiast rower crossowy na krótkie wycieczki jednodniowe;
- opony – rower crossowy posiada wąskie opony, natomiast rower trekkingowy ma szerokie opony ułatwiające jazdę w terenie;
- skok amortyzatora – większy skok amortyzatora (80-100 mm) znajdziemy w rowerach trekkingowych;
- akcesoria dodatkowe – rower crossowy pozbawiony jest akcesoriów takich jak bagażnik, podczas gdy rower trekkingowy posiada dodatkowe wyposażenie.