UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Rower dla seniora – wygodne i bezpieczne modele dla dojrzałych kolarzy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Ipsos, aż 82% Polaków deklaruje, że potrafi jeździć na rowerze, a 69% posiada własne dwa kółka. Dane te jasno potwierdzają to, o czym mówimy od dawna – Polska już jest rowerowym gigantem, a z roku na rok wygląda to tylko lepiej! Tym bardziej cieszy nas fakt, że w gronie rowerzystów jest coraz więcej seniorów, dla których sport ten jest nie tylko okazją do zrelaksowania się, ale także formą dbania o kondycję fizyczną. Pozostaje jednak ważne pytanie – jak wybrać rower dla seniorów i czym kierować się przy jego zakupie?


 

Rower dla seniorów – czy to dobre rozwiązanie?

Ból pleców, słaba kondycja, problemy ze stawami, nieprzyjemne uczucie ciężkości i zmęczenia – to zaledwie część z dolegliwości, z jakimi zmagają się osoby po 60. roku życia. Czy taki wiek musi jednak oznaczać całkowitą rezygnację z aktywności fizycznej? Wręcz przeciwnie! Ważne jest jednak, by umiejętnie dobrać formę aktywności, która zapewni seniorom świetną rozrywkę, a przy tym zadba o lepszą wydolność organizmu i wytrzymałość mięśni.

Sportem szczególnie polecanym osobom starszym jest jazda na rowerze. Codzienna przejażdżka po okolicy to znakomita forma cardio, a także ochrona przed takimi przypadłościami jak żylaki, zakrzepy oraz zawał serca. Co ważne, jazda na rowerze wpływa korzystnie na produkcję mazi stawowej w stawach kolanowych i biodrowych, co jest  istotne zwłaszcza w przypadku osób po 60-stce. Zdarza się także, że jazda na rowerze może stanowić również element rehabilitacji, np. u osób z nadwagą, podwyższonym cholesterolem i zwyrodnieniami stawów.

Wygodne modele rowerów dla seniorów, czyli jakie?

Niezależnie od tego, z jakiego roweru będzie korzystać senior, sprzęt ten powinien zapewniać mu przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo w każdych warunkach. Na oba te parametry wpływ mają następujące czynniki:
  • niska waga roweru – lekki rower to gwarancja łatwiejszego pokonywania podjazdów i mniejszego oporu w trakcie jazdy po płaskiej nawierzchni. Co ważne, rower powinien być na tyle lekki, by osoba starsza mogła z bez problemu go przenosić i wnosić po schodach;
  • amortyzacja – jest to ważny aspekt głównie w kontekście stawów i mięśni seniora. Amortyzacja roweru dla dojrzałego kolarza zależy od takich aspektów jak np. sztywność ramy, widelców i siodełka, jak również rozmiar kół. Dobrą amortyzację zapewniają zatem ramy kompozytowe, amortyzatory z większym skokiem (np. 100 mm) oraz szerokie siodełko sprężynowe;
  • szeroki zakres przełożeń – w rowerze dla seniora warto zwrócić uwagę na możliwie jak największą liczbę rzędów na kasecie oraz dużą liczbę przednich zębatek. Szeroki zakres biegów to także szansa na płynną zmianę przerzutek w rowerze;
  • rama dopasowana do wzrostu i możliwości seniora – starszym osobom nie zaleca się wyboru ram z wysokim prowadzeniem górnej rurki;
  • prosta budowa roweru – rower dla seniorów powinien być łatwy w obsłudze i wygodny w codziennym dbaniu o jego sprawność.

Bezpieczne rowery dla dojrzałych kolarzy

Seniorzy, podobnie jak osoby w każdym innym wieku, mogą wybierać spośród różnych typów konstrukcji rowerowych, począwszy od rowerów stacjonarnych, poprzez tradycyjne rowery napędzane siłą mięśni, aż po nowoczesne rowery elektryczne. Warto jednak pamiętać, że każda z opcji ma swoje zalety i wady.

Niezaprzeczalnym plusem klasycznego jednośladu jest możliwość pokonywania różnych tras, podziwiania krajobrazów i pracowania nad własną formą. Niestety, takie rowery są trudne w przechowywaniu, co może okazać się sporym utrudnieniem dla tych seniorów, którzy mieszkają w bloku bez windy i nie mogą przechowywać swojego sprzętu w piwnicy.

Z tego powodu część osób starszych decyduje się na zakup roweru stacjonarnego, który umożliwia przeprowadzanie treningów w domowym zaciszu, niezależnie od warunków pogodowych. Wybór takiego sprzętu wiąże się ze stosunkowo niewielkim ryzykiem urazu i kontuzji, jednak tracimy tu możliwość relaksowania się na świeżym powietrzu.

Ostatnia opcja to rower elektryczny, który pozwala dojrzałym kolarzom na pokonywanie długich tras bez zmęczenia i nadwyrężenia mięśni. Dodatkowym udogodnieniem jest tu możliwość wyłączenia silnika i zmiany roweru na wersję tradycyjną, co z kolei pozwala na ćwiczenie mięśni. Niestety, w tym przypadku wciąż pozostaje nam problem z przechowywaniem sprzętu po sezonie lub zakończonej przejażdżce.

Niezależnie od tego, jaki rower dla seniorów wybierzemy – klasyczny, stacjonarny czy też elektryczny, można mieć pewność, że zapewni on niezbędną funkcjonalność i maksimum komfortu podczas jazdy. Kluczem jest tu jednak odpowiedni dobór parametrów technicznych, które będą zgodne z potrzebami osób starszych.
 

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.