UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Rowery górskie – rodzaje zawieszenia i jak wybrać odpowiedni dla swoich potrzeb

Rowery górskie to sprzęt o stosunkowo krótkiej historii w branży rowerowej. Słynne „górale” zaczęto produkować na dużą skalę około 40 lat temu, podczas gdy szosówki, trekkingi oraz klasyczne rowery miejskie towarzyszą nam już od ponad 100 lat. Tymczasem to właśnie sektor MTB rozwija się w ostatnich latach najmocniej i oferuje nam szereg różnych modeli rowerów górskich, zróżnicowanych ze względu na liczne parametry techniczne, w tym m.in. amortyzację. Z jakimi typami rowerów górskich spotykamy się najczęściej i jakie rodzaje zawieszenia w nich występują?


 

Rowery górskie – wytrzymała konstrukcja, stabilność i bezpieczeństwo

Rowery górskie, w skrócie nazywane MTB (ang. Mountain Bike), stanowią jeden z najczęstszych wyborów wśród miłośników kolarstwa. Dzieje się tak nie bez powodu. Sprzęt ten świetnie radzi sobie podczas jazdy w trudnym i zróżnicowanym terenie, co jest zasługą zastosowania solidnej konstrukcji z wytrzymałą ramą wykonaną z aluminium, stali lub karbonu. Dodatkowym atutem są tu też szerokie opony z agresywnym bieżnikiem, które gwarantują znakomitą przyczepność w każdych warunkach.

Specjalna geometria rowerów górskich zapewnia zawodnikom stabilność i bezpieczeństwo podczas zjazdów, a także sprawia, że podjazdy są o wiele łatwiejsze do pokonania. W zależności od rodzaju osprzętu, geometrii ramy oraz liczby amortyzatorów rowery górskie można podzielić na:
  • rowery cross-country (XC), charakteryzujące się niską wagą, zawieszeniem na poziomie 100-110 mm skoku i ramą dostosowaną do dynamicznej i wydajnej jazdy po leśnych ścieżkach;
  • rowery górskie rekreacyjne, które oferują komfortową geometrię pozwalającą na przyjęcie zrelaksowanej sylwetki. Takie jednoślady oferują szeroki zakres przełożeń, co ułatwia jazdę w zróżnicowanym terenie;
  • rowery trailowe, wyróżniające się agresywną geometrią z zachowaniem niezbędnego balansu pomiędzy zjazdami a podjazdami. Rowery te mają większy skok zawieszenia i odpowiednio dostosowaną geometrię, która zapewnia komfort podczas jazdy na specjalnie zaprojektowanych trasach;
  • rowery górskie enduro, przeznaczone do jazdy na specjalnych trasach, takich jak np. Bike Parki;
  • rowery downhillowe (DH), wskazane do agresywnej i szybkiej jazdy po trudnych technicznie trasach.
 

Rowery górskie a rodzaje zawieszenia

Zawieszenie rowerowe to jeden z kluczowych elementów rowerów górskich, który w znacznym stopniu wpływa na komfort jazdy i utrzymanie kontroli nad jednośladem. Do wyboru mamy różne rodzaje zawieszeń, które dobierane są w zależności od indywidualnych preferencji kolarza oraz uprawianego przez niego stylu jazdy.

W branży rowerowej stosuje się zwykle dwa rodzaje amortyzatorów odpowiedzialnych za pochłanianie uderzeń i zwiększenie przyczepności na wyboistych ścieżkach:
  • amortyzatory sprężynowe – ze względu na liniową szybkość ściskania gwarantują płynną, stałą absorpcję uderzeń w całym zakresie skoku sprężyny. Sprężyny mogą mieć różne wartości współczynnika oporu i zawsze powinny być dobierane w zależności od rozmiaru ramy i potrzeb rowerzysty;
  • amortyzatory pneumatyczne – charakteryzują się progresywnym stopniem kompresji, co oznacza, że są miękkie w pierwszej części skoku, a w miarę zwiększania nacisku stają się sztywniejsze. Ich atutem jest niska waga, co w efekcie przekłada się na mniejszy wysiłek podczas pedałowania (zwłaszcza pod górę).

Co ważne, kolarze mogą wybierać spośród rowerów górskich z przednim zawieszeniem (hardtail) lub pełnym – przednim i tylnym. Modele hardtail są lżejsze, tańsze i łatwiej dostępne, jednak należy pamiętać, że ich tył jest sztywny, co przekłada się na mniejszy komfort jazdy. Z drugiej strony, rowery z pełnym zawieszeniem gwarantują lepszą kontrolę i przyczepność, co pozwala na korzystanie ich w trudnym terenie, m.in. w górach i lesie.
 

Czas na ostateczny wybór roweru górskiego – hardtail czy pełne zawieszenie?

Wybór zawieszenia w jednośladzie jest uzależniony w dużej mierze od tego, ile pieniędzy chcemy wydać na dany sprzęt i od tego, po jakim terenie jeździmy najczęściej. Rower górski z zawieszeniem typu hardtail to opcja dla osób o ograniczonym budżecie, które jeżdżą przeważnie po łatwych drogach i potrzebują lekkiego sprzętu. 

Rower górski z pełnym zawieszeniem może kosztować nieco więcej, jednak zapewni rowerzyście większy komfort jazdy, bardzo dobre pochłanianie wstrząsów i możliwość rozwijania wysokich prędkości. Sprzęt ten jest wskazany przede wszystkim do jazdy po trudnych technicznie szlakach, np. po ścieżkach pełnych korzeni i wertepów, jak również po równinach skalnych.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.