Jak dobrać rozmiar ramy roweru? Rozmiary ram rowerowych
Ludzie kupują rowery z różnych powodów. Jedni potrzebują dobrego sprzętu do wyścigów lub wypraw wysokogórskich, inni do codziennych dojazdów do pracy, a jeszcze inni do wycieczek turystycznych za miasto. Niezależnie jednak od tego, dlaczego chcesz zainwestować w nowy jednoślad, ważne jest, byś kupił sprzęt idealnie dopasowany do swoich potrzeb i sylwetki. Dziś opowiemy Ci o rozmiarach ram rowerowych i o tym, jak dobrać rozmiar ramy roweru do wzrostu.Rozmiary ram rowerowych – jak wybrać? Podstawowe informacje
Zanim przejdziemy do omówienia rozmiarów ramy roweru w zależności od wzrostu, w kilku słowach chcieliśmy wyjaśnić, dlaczego jest to tak ważne zagadnienie. Otóż dobrze dobrana rama rowerowa wpływa nie tylko na nasz komfort jazdy, ale także na zmniejszenie ryzyka urazów i zbyt szybkiego zmęczenia podczas jazdy. Co więcej, odpowiedni dobór ramy rowerowej pozwala na ograniczenie prawdopodobieństwa realnego zagrożenia drogowego spowodowanego utrudnionym sterowaniem naszym jednośladem. Nie bez znaczenia jest również zwrotność w terenie, która jest niedostateczna w przypadku zbyt dużej ramy rowerowej.To, jak dobrać rozmiar ramy roweru, zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji konkretnego rowerzysty. Nie istnieje bowiem sprzęt z uniwersalną ramą, który będzie pasować każdemu zawodnikowi. O ile zazwyczaj mamy możliwość regulacji wsporników siodełka oraz kierownicy, o tyle rama roweru zawsze pozostaje taka sama, dlatego warto dobrze ją wybrać. Niezwykle ważne jest zatem, by najpierw sugerować się rozmiarem ramy roweru, a dopiero później osprzętem i dodatkami.
Rama roweru powinna charakteryzować się odpowiednim rozmiarem i geometrią. W przypadku zbyt wysokiej ramy może się okazać, że ciężko będzie nam się pedałowało, a nieodpowiednia długość ramy spowoduje ból pleców. Podobnie wygląda to w przypadku zbyt małej ramy, która również może wiązać się ze sporym dyskomfortem podczas jazdy.
Rama roweru a wzrost – jak dobrać?
Każdy producent rowerów posiada z reguły swoją własną tabelę rozmiarów ramy roweru w zależności od wzrostu. Część firm podaje ramy w calach, inni w centymetrach, a jeszcze inni oznaczają je literami, np. od S do XL. Warto pamiętać o tym, by sprawdzać długość poszczególnych ram w tabeli, chcąc mieć pewność, że będzie ona idealnie dopasowana do sylwetki.By zmierzyć rozmiar ramy roweru, możemy posłużyć się prostą metodą. Na początek mierzymy długość wewnętrzną nogi (od pachwiny do pięty, czyli tzw. przekrok), a następnie mnożymy o konkretną wartość, w zależności od typu jednośladu. Otrzymany wynik wskazuje, jaki rozmiar ramy roweru jest nam potrzebny.
Rozmiar ramy roweru szosowego
Rowery szosowe to sprzęt dedykowany zawodnikom preferującym szybką i dynamiczną jazdę. Specyficzna konstrukcja tych jednośladów pozwala na osiąganie dużych prędkości, jednak konieczne jest zachowanie odpowiedniej geometrii. Rama roweru szosowego jest zazwyczaj większa w porównaniu do innych typów rowerów, co przekłada się na większą stabilność i łatwość w prowadzeniu. Podczas jej dobierania warto wziąć pod uwagę długość rury górnej, która powinna być nieco krótsza w przypadku zawodników utrzymujących bardziej pochyloną pozycję. Ważna jest również wysokość główki ramy, która pomaga zachować sportową pozycję.Rozmiar ramy roweru szosowego jest podawany w centymetrach i wynosi od 47 do 67 cm.
Rozmiar ramy roweru górskiego (MTB)
Rozmiar ramy roweru MTB ma duży wpływ na prędkość jazdy w górzystym i leśnym terenie. Chcąc ją dobrać do własnej sylwetki, warto zwrócić uwagę na kąt rury podsiodłowej – jeżeli jest stromy, a rowerzysta zajmuje pozycję bliżej przodu, to łatwiej jest mu podjeżdżać pod górę. Długość tego komponentu ma jednak mniejsze znaczenie w przypadku rowerów z regulowaną sztycą, które coraz częściej pojawiają się na trasach.Rozmiar ramy roweru górskiego MTB jest podawany w calach i wynosi od 16 do 22 cali.
Rozmiar ramy roweru trekkingowego i miejskiego
Stosunkowo najłatwiejszym zadaniem jest wybór rozmiaru ramy roweru crossowego, miejskiego lub trekkingowego. Na tego typu jednośladach zachowuje się pozycję prawie wyprostowaną, dlatego też producenci oferują je zazwyczaj w 3-4 wielkościach ramy. Co więcej, przypadku rowerów trekkingowych rozmiar ramy jest oznaczany w formie przedziału wzrostu kolarza i wynosi z reguły od 16 do 23 cali.Jeżeli chodzi o rozmiar ramy roweru miejskiego, to tu zadanie jest najprostsze. Rozmiar podawany jest głównie w calach i wynosi od 16 do 22 cali. Drugim sposobem jest oznaczenie literowe, np. M, L i XL, przy czym producenci często stosują tylko 2-3 rozmiary ram rowerowych.