UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Wiązania do nart biegowych - rodzaje, specyfika i montaż

Narty biegowe to sprzęt specyficzny pod wieloma względami. Dotyczy to nie tylko samej konstrukcji desek, które są lekkie, cienkie i z reguły nie mają metalowych krawędzi po bokach, ale także charakterystycznych wiązań do nart biegowych, które mocno różnią się od tych stosowanych w nartach zjazdowych. Zobacz, czym wyróżniają się wiązania do nart biegowych, jakie są ich rodzaje i jak wygląda montaż wiązań do nart biegowych.

wiązania do nart biegowych
 

Wiązania do nart biegowych – charakterystyka

Czasy, w których na rynku dominowały szerokie, niezbyt komfortowe wiązania do nart biegowych, dawno minęły. Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że dziś możemy korzystać z bezpiecznych i wygodnych w użytkowaniu wiązań, które zapewniają zawodnikom znakomite połączenie pomiędzy butem narciarskim a deskami. Co ważne, takie wiązania pozwalają na lepszą kontrolę nad sprzętem, co sprzyja czerpaniu większej radości z aktywności.

Warto również zaznaczyć, że obecnie coraz więcej nart jest dostarczanych z fabrycznie zamontowanymi wiązaniami do nart biegowych. Zdejmuje to z nas problem z ich dopasowaniem do nart przeznaczonych do biegu turystycznego lub sportowego. Jest to bardzo ważne, ponieważ chociaż na pozór sportowe wiązania do nart biegowych wyglądają niemal tak samo, jak te do stylu klasycznego, to różnią się one pewnymi szczegółami, które mają jednak duże znaczenie dla komfortu użytkowania nart.
 

Rodzaje wiązań nart biegowych

W niektórych przypadkach konieczne jest jednak kupno nowych wiązań do nart biegowych. W takiej sytuacji należy pamiętać o tym, że ich wybór powinien być uzależniony od stylu narciarstwa biegowego, który uprawiamy. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów wiązań nart biegowych, które dostępne są w następujących systemach:
  • system NNN (New Nordic Norm) – lekki i wąski system wprowadzony na rynek narciarski przez firmę Rottefella, zastępując tym samym przestarzały system NN75. Rozwiązanie to wyróżnia się prostym działaniem – mocny blok znajdujący się w przedniej części buta jest zakleszczony w wiązaniu, w efekcie czego pozwala na swobodne unoszenie pięty w trakcie biegu;
  • system NIS (Nordic Integrated System) – jedna z odmian systemu NNN, przeznaczona głównie dla profesjonalistów. System składa się z płyty montażowej, która jest zintegrowana z nartą oraz samodzielnego wiązania blokującego się w konkretnym miejscu, bez konieczności przeprowadzania skomplikowanego montażu;
  • system SNS (Salomon Nordic System) – system opracowany przez firmę Salomon, który konstrukcyjnie jest zbliżony do systemu NNN, jednak tym, co go wyróżnia, jest ograniczona część odpowiedzialna za stabilizację buta, jedna prowadnica oraz automatyczne wiązania z belką;
  • system NN75 (Nordic Norm 75 mm) – obecnie rzadko już stosowany system, który bazuje na pierwszych modelach wiązań z lat 20. XX wieku. System bazuje na butach wyposażonych w 3 otwory na bolce w części przedniej, które wystawały z wiązania. Wiązanie jest skuteczne, aczkolwiek dosyć ciężkie i trudne w czyszczeniu.
 

Jak zamontować wiązania do nart biegowych?

Obecnie coraz więcej modeli nart biegowych posiada fabrycznie zamontowaną płytę montażową do wiązań. Montaż wiązań do nart biegowych polega wówczas wyłącznie na nasunięciu wiązań na płytę montażową, a następnie ich zablokowaniu. Warto przy tym pamiętać o ważnej zasadzie, że płyta montażowa pasuje wyłącznie do wiązań oferowanych przez określonego producenta.

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.