Jakie opony do roweru na zimę są najlepsze? Czy są zimowe opony i czy można je zrobić samemu?
Opony rowerowe to komponenty, które odpowiadają za prawidłową przyczepność roweru do podłoża, jego przyspieszenie, a także bezpieczeństwo podczas jazdy w wymagającym terenie. Zimą warunki do uprawiania kolarstwa są znacznie utrudnione, a niskie temperatury i zmrożona nawierzchnia sprawiają, że klasyczne ogumienie może okazać się niewystarczające. Jakie opony do roweru na zimę należy więc wybrać i czy można zrobić je samodzielnie?Zimowe opony na rower – czy są bezpieczne?
Zima jest zdecydowanie najbardziej wymagającą porą roku, w trakcie której rowerzyści są zmuszeni do tego, by radzić sobie z mrozem, śniegiem i grząskim błotem. W takich warunkach szczególnie ważne jest, by prawidłowo dobrać ogumienie, które zabezpieczy nas przed bolesnym upadkiem. Wśród czynników, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru opon rowerowych na zimę, zaliczyć należy:- bieżnik – to najważniejszy czynnik, który decyduje o naszym bezpieczeństwie podczas zimowych wypraw rowerowych. Dobrze, by opony wyposażone były w rzadki, ale wysoki bieżnik, który lepiej i głębiej wbija się w nawierzchnię, dzięki czemu zapewnia dobrą trakcję i nie zbiera błota;
- materiał wykonania – zimą warto sięgać po opony wykonane z miękkiej mieszanki gumy (najlepiej z oznaczeniem 40-42a), ponieważ takie opony nie sztywnieją nawet przy bardzo niskich temperaturach i zapewniają odpowiednią trakcję podczas jazdy po śliskiej nawierzchni;
- szerokość – w zależności od tego, w jakim terenie planujesz jeździć zimą, do dyspozycji masz dwa warianty. Pierwszy to wąskie opony zimowe na rower z wysokim bieżnikiem i standardowym poziomem ciśnienia, które polecane są do agresywnej i dynamicznej jazdy. Drugi to natomiast szersze opony (powyżej 2,35’’), które mają nieco obniżone ciśnienie, dzięki czemu radzą sobie podczas jazdy w grząskim terenie.
Jakie opony do roweru szosowego na zimę wybrać?
Szukasz niezawodnych opon do roweru szosowego na zimę? Największym wyzwaniem będzie dla Ciebie prawdopodobnie lód i śnieg. Jazda oblodzoną szosą wymaga stopniowego zmniejszenia ciśnienia w oponach i wyboru szerokiego ogumienia lub zakupu opon bezdętkowych, które zapewnią Ci bezpieczeństwo na szosie. Jeżeli natomiast chodzi o jazdę podczas intensywnych opadów śniegu, to w takiej sytuacji warto postawić na opony zimowe do roweru szosowego z agresywnym bieżnikiem lub przesiąść się na inny typ roweru, np. gravela.Jak zrobić opony zimowe do roweru?
Niestety, minusem zimowych opon rowerowych jest ich wysoka cena. W związku z tym coraz większe grono rowerzystów podejmuje się samodzielnego stworzenia zimówek, co wbrew pozorom wcale nie jest trudnym zadaniem. Jak zrobić opony zimowe do roweru? Opony z wyraźnym bieżnikiem przekuwamy w wybranych miejscach, w których następnie wkręcamy wkręty, tak, by wystawały 2-3 mm ponad bieżnik. Na koniec podklejamy oponę od wewnątrz kawałkiem starej dętki rowerowej, tak, by łby wkrętów jej nie uszkodziły. Należy jednak zachować szczególną ostrożność w przypadku tego rozwiązania - jeśli nie jesteś pewny swoich umiejętności manualnych, lepiej zainwestuj w dedykowane opony zimowe ze sklepu.Przeczytaj również inne nasze wpisy o tematyce opon do roweru: