UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jakie opony do roweru trekkingowego i crossowego?

Rowery trekkingowe i crossowe to jedne z najbardziej wszechstronnych modeli jednośladów, które cenione są przede wszystkim przez miłośników jazdy rekreacyjnej. Niezwykły komfort podczas jazdy oraz wysokie walory użytkowe to zasługa przede wszystkim odpowiednio dobranych opon, które zapewniają względnie niskie opory toczenia na szosie, a przy tym dobrze radzą sobie podczas jazdy w mieście czy też na utwardzonych, leśnych ścieżkach. Zastanawiasz się, jakie opony do roweru trekkingowego i crossowego wybrać? Mamy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek!
 

Jakie opony do roweru trekkingowego wybrać?

W większości przypadków rowery trekkingowe mają nieco grubsze opony w porównaniu do crossówek. Jaka szerokość opony do roweru trekkingowego będzie więc najlepsza? Uważa się, że dobrze, by miały one od 32 do 47 mm szerokości, ponieważ sam rower jest cięższy i wyposażony w dodatkowe akcesoria, takie jak błotniki, sakwy oraz bagażnik. By optymalnie rozłożyć wagę jednośladu i tym samym poprawić komfort jazdy, zaleca się, by w modelach trekkingowych umieszczone były szersze opony.

Mówiąc o trekkingach, najczęściej mamy na myśli koła w rozmiarze 28 cali, oznaczane symbolem 700C, czyli średnicę obręczy wynoszącą 622 mm. Jakie opony do rowerów trekkingowych 28’’ będą zatem najlepsze? W większości przypadków opony te posiadają uniwersalny bieżnik, którego zadaniem jest zmniejszenie oporów toczenia na szosie, jak również sprawne odprowadzanie wody z powierzchni opony. Dodatkowo, w przypadku opon do roweru trekkingowego warto zwrócić uwagę na wkładki antyprzebiciowe – dobrze, by były one nieco grubsze i osłaniały zarówno czoło opony, jak i jej boczne ścianki. A co z budową rantu opony? Jeżeli chodzi o opony do roweru trekkingowego, standardem są opony drutowane, które niekoniecznie muszą być lekkie – ważne, by były solidne i wytrzymałe.

Sprawdź także inne nasze artykuły o rowerach trekkingowych: 

Jaka szerokość opony do roweru crossowego?

Rowery crossowe to sprzęt znacznie lżejszy w porównaniu do rowerów trekkingowych i pozbawiony dodatkowych elementów. W związku z tym w tych modelach stosuje się węższe opony, których szerokość wynosi około 28-35 mm. Warto jednak pamiętać, że szerokość opony do roweru crossowego powinna być uzależniona od terenu, po którym jeździmy najczęściej. Szerokie opony są dobrym rozwiązaniem głównie podczas jazdy po bezdrożach, gdzie potrzebujemy lepszej trakcji, natomiast wąskie modele w przypadku jazdy miejskiej i szosowej. Jakie najszersze opony można założyć do roweru crossowego? W tych jednośladach możemy skorzystać z opon do 47 mm.
 

Jakie opony do roweru crossowego będą najlepsze?

Rowery crossowe to sprzęt ze sportową konstrukcją ramy i dużą liczbą przełożeń, dzięki czemu zapewniają komfortową jazdę zarówno po mieście, jak i leśnych ścieżkach, wiejskich dróżkach oraz łagodnych szlakach turystycznych. Ważne jest zatem, by przyjrzeć się bieżnikowi opon do takiego modelu. Jakie opony do roweru crossowego na asfalt wybrać? Do jazdy po równej drodze najlepsze będą modele z lekko profilowanymi rowkami, które zapewniają stosunkowo dużą powierzchnię styku z asfaltem, a przy tym mają niewielkie opory toczenia. 

Jeżeli natomiast szukasz uniwersalnych opon, które poradzą sobie podczas jazdy na różnych nawierzchniach, zdecyduj się na średni bieżnik lub opony, które są gładkie w środkowej części i mają delikatny bieżnik po bokach, czyli tzw. opony semi-slick.

Sprawdź także inne nasze artykuły o rowerach crossowych:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.