UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Rower górski czy crossowy – czym się różnią i który wybrać?

Zakup nowego roweru może być bardzo ekscytujący, ale też frustrujący, zwłaszcza gdy nie masz pewności, jaki rodzaj sprzętu jest Ci tak naprawdę potrzebny. Jeżeli rozważasz wybór roweru górskiego lub crossowego, warto, byś przyjrzał się przede wszystkim różnicom pomiędzy tymi dwoma modelami. By ułatwić Ci podjęcie decyzji, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik na temat tego, na co zwrócić uwagę podczas wyboru górala oraz crossówki.

rower górski czy crossowy
 

Rower crossowy a górski – podobieństwa

Rower górski czy crossowy?” – to częstsze pytanie, z jakim przychodzą do sklepu rowerowego osoby poszukujące uniwersalnego sprzętu do jazdy po zróżnicowanym terenie. Specjalnie zaprojektowana konstrukcja obu tych modeli, a także charakterystyczne elementy wyposażenia sprawiają, że znajdują one zastosowanie głównie na górskich szlakach oraz na leśnych ścieżkach. Co ważne, oba te typy rowerów świetnie radzą sobie podczas krótkich przejażdżek po mieście, jak również w trakcie nieco dłuższych wypraw za miasto. Czy to oznacza, że rower górski i crossowy to ten sam sprzęt? Niezupełnie!
 

Rower crossowy vs górski – różnice

Mówiąc o różnicach pomiędzy rowerem crossowym a górskim, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na ich konstrukcję. O ile rower górski jest zaprojektowany do jazdy w terenie, o tyle rower crossowy jest znacznie bardziej wszechstronny. Za sprawą wyżej ustawionej główki ramy pozwala on na utrzymanie wyprostowanej sylwetki podczas jazdy, zapewniając tym samym komfortowe warunki do jazdy rekreacyjnej na długich trasach. W rowerach crossowych stosowane są także napędy wielonarządowe o mniejszym zakresie przełożeń, a także opony z cienkim i mało agresywnym bieżnikiem, które gwarantują dobre toczenie podczas jazdy na asfalcie.

Z drugiej strony, rowery górskie posiadają szeroką kierownicę oraz fabrycznie montowaną, opuszczaną sztycę, która pomaga w kontroli nad sprzętem na stromych zjazdach. Takie jednoślady oferują również duży skok amortyzatora na poziomie co najmniej 80 mm oraz szerokie opony o znacznie bardziej agresywnym bieżniku. Jakie jeszcze są różnice pomiędzy rowerem crossowym vs górskim? Przyjrzyjmy się kołom obu modeli. W przypadku typowego roweru górskiego najczęściej stosowane są mniejsze, 26-calowe koła, natomiast w rowerach crossowych wąskie opony umieszczane są na stosunkowo większych kołach (28’’ lub 29’’).
 

Jaki rower wybrać – crossowy czy górski?

Zastanawiasz się, co wybrać – rower górski czy crossowy? Postaraj się zadać sobie jedno, ważne pytanie – do jakiej jazdy będzie Ci potrzebny ten sprzęt? Jeżeli kochasz adrenalinę i chcesz cieszyć się nieco bardziej agresywną jazdą na leśnych ścieżkach i górskich szlakach, zdecyduj się na zakup lekkiego roweru górskiego. Jeżeli natomiast potrzebujesz wszechstronnego sprzętu, który posłuży Ci zarówno jako środek transportu do pracy lub na uczelnię, jak i na wycieczki po okolicy, wówczas sprawdź ofertę rowerów crossowych, które dostosowane są do mniej wymagających tras.

Przeczytaj także:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.