UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Gogle narciarskie - jakie wybrać, jak dobrać, na co zwrócić uwagę i gdzie kupić?

Początkowo gogle narciarskie używane były wyłącznie w sytuacji, gdy na stoku narciarskim panowały niekorzystne warunki pogodowe. Dziś stały się one nieodzownym elementem wyposażenia każdego narciarza, który chce chronić swoje oczy, a przy tym chce czuć się bezpiecznie podczas szusowania na stoku. Czy wiesz jednak, po co zakładać gogle na narty, jak dobrać rozmiar gogli narciarskich i gdzie je kupić?

gogle narciarskie jakie wybrać
 

Czy gogle narciarskie są potrzebne?

Powodów, dla których warto zainwestować w dobrej jakości gogle narciarskie, jest wiele. Wśród najważniejszych korzyści wynikających z ich stosowania wymienić należy:
 • ochronę przed promieniowaniem UV – szybki stosowane w goglach narciarskich filtrują 100% promieniowania UV, dzięki czemu chronią oczy przed szkodami, jakie mogą wyrządzić nam promienie słoneczne;
 • filtrowanie światła – odpowiednio dobrane soczewki w goglach narciarskich pomagają uniknąć oślepienia oraz zmęczenia oczu w warunkach wysokiego natężenia światła;
 • ochronę przed wiatrem, śniegiem i słońcem – gogle narciarskie skutecznie zabezpieczają oczy przed wiatrem, śniegiem i deszczem, a także pomagają uniknąć urazu w sytuacji, gdy np. wjedziemy w gałąź.
 

Jak rozmiar gogli narciarskich wybrać?

Jedną z kluczowych kwestii podczas zakupu gogli narciarskich jest ich rozmiar. Zbyt duże gogle będą zatykać nasz nos i zsuwać się z twarzy, natomiast zbyt małe ograniczą pole widzenia i mogą za bardzo uciskać na kości policzkowe. Producenci gogli narciarskich nie rozgraniczają jednak swoich produktów ze względu na rozmiary i oferują głównie gogle damskie, męskie i juniorskie. Te ostatnie są znacznie mniejsze i dopasowane do anatomii dziecka. Gogle dla kobiet mają mniejszą i węższą ramkę, natomiast męskie gogle dostępne są zazwyczaj w rozmiarze M i L i mają obszerne, duże ramki.
 

Gogle narciarskie – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Zanim podejmiesz decyzję, jakie gogle narciarskie wybrać, przyjrzyj się następującym parametrom:
 • kształt soczewek – do dyspozycji mamy gogle z dwoma typami soczewek – sferycznymi i cylindrycznymi. W przypadku tych pierwszych gogle mają kulistą soczewkę, która gwarantuje doskonałe pole widzenia, brak zniekształceń obrazu i minimalną ilość refleksów świetlnych. Niestety szybki sferyczne są bardziej podatne na uszkodzenia i są droższe. Z drugiej strony, gogle cylindryczne zapewniają większą elastyczność i stosunkowo duże pole widzenia;
 • kolor szybki – kolor szkieł ma duży wpływ na jakość naszego widzenia oraz komfort na stoku. Jaki kolor szybki gogli narciarskich możemy wybrać? W zależności od transmisji światła i koloru szyby podstawowej wyróżnia się takie kolory jak:
- S0 – przezroczysty, idealny do jazdy w nocy lub we mgle;
- S1 – żółty, odpowiedni do jazdy w trakcie zachmurzenia lub ograniczonej widoczności;
- S2 – żółty, uniwersalny kolor do jazdy podczas lekkiego zachmurzenia;
- S3 – szary, czerwony, niebieski kolor do jazdy w słoneczne dni;
- S4 – czarny, o najniższej przepuszczalności światła (do 8%), odpowiedni do jazdy w słoneczne dni;
 • konstrukcja – wyróżnić możemy gogle z ramką, do której przymocowana jest szyba oraz modele bezramkowe, które są znacznie lżejsze i nie ograniczają pola widzenia peryferyjnego;
 • wentylacja – to niezwykle ważny parametr wpływający na utrzymanie odpowiedniego mikroklimatu wewnątrz gogli. Standardowo na rynku znajdziemy gogle z minimalnym, optymalnym i wysokim systemem wentylacji.
 

Co zrobić, żeby gogle narciarskie nie parowały?

Zaparowane gogle narciarskie to zmora niemal każdego narciarza, zwłaszcza w pierwszych godzinach zjazdów. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka naszych wskazówek:
 • upewnij się, że gogle są idealnie dopasowane do twarzy i szczelnie do niej przylegają;
 • w trakcie wspinaczki chowaj gogle do futerału, by uchronić szybki przed wilgocią;
 • nie zakładaj gogli na czapkę;
 • nie wieszaj gogli na szyi;
 • nie przecieraj gogli szmatką lub ubraniem;
 • czyść gogle narciarskie wyłącznie specjalnymi chusteczkami zapobiegającymi parowaniu.

Przeczytaj także:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.