UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak dobrać buty narciarskie? Jaki rozmiar wybrać, ile ważą, jak mierzyć i gdzie kupić buty na narty?

Buty narciarskie to zdecydowanie najważniejszy element wyposażenia każdego narciarza, decydujący o jego komforcie podczas całego dnia spędzonego na stoku, a także o idealnym dopasowaniu do stopy. But narciarski jest naprawdę jedynym ogniwem łączącym ciało narciarza z jego nartami, dlatego jego prawidłowy dobór jest niezwykle ważny dla efektywnej jazdy. Jak dobrać buty na narty, jak je ubierać i gdzie kupić buty narciarskie?
 

Jakie buty narciarskie wybrać?

Z butami narciarskimi jest tak jak z kierownicą samochodową – to dzięki nim możemy sterować nartami i kontrolować jazdę. W związku z tym tak ważne jest, by zawsze dopasowywać je do stopy i anatomii ciała narciarza – nigdy odwrotnie. Zastanawiasz się, jak dobrać buty narciarskie? Istnieje kilka parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, a mianowicie:
  • konstrukcja butów narciarskich – na rynku znajdziemy 2 rodzaje butów narciarskich – te bez zawiasu, które wyróżniają się sztywną konstrukcją oraz buty z tzw. „ski-walk” (hike&ride), czyli specjalnym zawiasem, który pozwala na zginanie i prostowanie nogi. O ile klasyczne buty umożliwiają lepsze spięcie cholewki i unieruchomienie stopy, o tyle drugi wariant obuwia zapewnia większy komfort podczas chodzenia. Ile ważą buty narciarskie? W obu przypadkach ich waga wynosi około 2 kg;
  • kształt buta narciarskiego – tak naprawdę każdy model butów narciarskich ma nieco inny kształt – inną objętość podbicia, inny kształt noska oraz zróżnicowaną szerokość w okolicach pięty. Co ważne, poszczególne modele różnią się też konstrukcją buta wewnętrznego, dlatego, by mieć pewność, że kształt buta będzie idealnie dopasowany do stopy narciarza, warto przymierzyć kilka par butów pod okiem profesjonalnego bootfittera;
  • możliwość regulacji – większość modeli butów narciarskich posiada klamry z mikroregulacją, która pozwala na jeszcze lepsze ich zapięcie. Warto upewnić się również, czy buty posiadają makroregulację, czyli możliwość zmiany położenia klamry.
 

Jak dobrać rozmiar buta narciarskiego?

By prawidłowo dobrać rozmiar buta narciarskiego, konieczne jest ustalenie jego długości. Jak mierzyć buty narciarskie? Proces ten możemy przeprowadzić w warunkach domowych. Na początek umieszczamy czystą kartkę papieru na podłodze i stawiamy na niej stopę. Następnie zaznaczamy na niej koniuszek dużego palca oraz koniec pięty, po czym mierzymy odległość pomiędzy tymi punktami.
Jeżeli potrzebujemy butów do jazdy rekreacyjnej, wówczas do długości zmierzonej stopy należy dodać 0,5-1 cm. Zaawansowani narciarze i Ci stawiający na jazdę sportową nie muszą dodawać kolejnych centymetrów, ponieważ w ich przypadku większe znaczenie ma odpowiednie przełożenie siły na narty niż komfort.
Druga kwestia to szerokość buta narciarskiego, która odpowiada szerokości stopy w okolicach kości śródstopia. W zależności od charakteru jazdy powinna ona wynosić:
  • buty do jazdy wyczynowej – poniżej 98 mm;
  • buty dla osób z wąskimi stopami i jeżdżącymi przy większych prędkościach – 98-100 mm;
  • standardowe obuwie – 100-104 mm;
  • buty dla początkujących zawodników i tych z szerokimi stopami – powyżej 104 mm.
 

Jak ubierać buty narciarskie?

Prawidłowe założenie oraz zapięcie butów narciarskich ma duży wpływ na komfort i precyzję jazdy na nartach. Kluczową kwestią jest tu odpowiednie zapięcie klamer, tak, by pięta i cała stopa były prawidłowo osadzone w bucie. W przypadku butów z 2 lub 3 klamrami jako pierwsze zapinamy klamrę na cholewce (u góry), a dopiero potem dolną. W sytuacji, gdy korzystamy z butów 4-klamrowych, jako pierwszą zapinamy drugą od góry klamrę na cholewce, a potem tę wyższą. Jeżeli buty posiadają dodatkowy rzep, zapinamy go dopiero na samym końcu.

Przeczytaj także:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.