UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Jak dobrać kask narciarski? Jaki kask na narty kupić, jaki rozmiar i czym kierować się przy wyborze?

Chociaż w większości krajów noszenie kasku narciarskiego podczas jazdy na nartach lub snowboardzie nie jest obowiązkowe, to korzyści wynikające z jego używania są dość oczywiste. Stosując ochronę głowy, możemy zapobiec wielu poważnym urazom czaszki, a także zminimalizować siłę uderzenia działającą na głowę podczas wypadku. Jaki kask na narty warto zatem kupić i na co zwracać uwagę podczas wyboru kasku narciarskiego?

jak dobrać kask narciarski
 

Czy na nartach trzeba jeździć w kasku?

Nie istnieje jedna odgórna zasada mówiąca o tym, czy na nartach trzeba jeździć w kasku, która obowiązywałaby w całej Europie. Każdy z krajów ustala swoje własne wytyczne, które uwzględniają przede wszystkim wiek stanowiący granicę, powyżej której osoby uprawiające aktywność fizyczną na zorganizowanych terenach narciarskich nie muszą nosić kasku. Czy w Polsce kask narciarski jest obowiązkowy? I tak, i nie. Zgodnie z przepisami wyłącznie osoby poniżej 16. roku życia muszą korzystać z ochrony głowy podczas jazdy na nartach lub snowboardzie. Nieprzestrzeganie tych przepisów wiąże się z koniecznością zapłacenia kary wynoszącej nawet do kilku tysięcy złotych.
 

Jaki kask narciarski wybrać? Rodzaje kasków narciarskich

Poszczególne modele kasków narciarskich różnią się od siebie nie tylko kolorystyką i wzornictwem, ale także funkcjonalnością. Wyróżnia się:
  • kaski narciarskie z twardą skorupą (tzw. kaski z twardymi uszami) – w tych modelach skorupa chroni całą głowę oraz uszy narciarza, w związku z czym są one polecane przede wszystkim dla zaawansowanych i wyczynowych zawodników;
  • kaski narciarskie z miękkimi uszami – idealne kaski do jazdy rekreacyjnej, które są komfortowe i nie uwierają w okolicach żuchwy oraz szczęki;
  • kaski narciarskie z szybą – modele wzbogacone o dodatkową przyłbicę, która zastępuje gogle. Co jest zatem lepsze – kask narciarski z szybą czy gogle? Opinie na ten temat są różne, ale osoby, które jeżdżą w okularach skłaniają się raczej ku stosowaniu kasku narciarskiego z dodatkową szybą;
  • kaski narciarskie na czapkę – kaski używane we freeridzie i touringu, które nie mają wewnętrznego ocieplenia, a ich skorupa jest zintegrowana z czapką.
A czym się różni kask narciarski od snowboardowego? Głównie chodzi tu o aspekty wizualne – kaski snowboardowe mają nieco bardziej zaokrągloną powierzchnię skorupy i miękkie nauszniki, a także są dostępne w wielu odważnych wariantach kolorystycznych. Kaski narciarskie mają natomiast znacznie szczuplejszą skorupę i bardziej stonowaną kolorystykę.
 

Jak dobrać rozmiar kasku narciarskiego?

By kask mógł spełniać swoje zadanie, ważne jest, by był on odpowiednio dobrany do głowy zawodnika. Jak powinien leżeć kask narciarski? Nie może być on ani zbyt ciasny, ani zbyt luźny – powinien umożliwiać swobodne poruszanie głową i przylegać do głowy tuż nad karkiem. 

Druga kwestia to rozmiar kasku. Jak zmierzyć rozmiar kasku narciarskiego? W tym celu mierzymy (najlepiej przy pomocy metra krawieckiego) obwód głowy nad linią brwi, w jej najszerszym punkcie. Uzyskany wynik dopasowujemy do tabeli rozmiarów podanej przez producenta kasków i wybieramy model w odpowiednim rozmiarze. Co ważne, by móc cieszyć się większym komfortem podczas jazdy, warto wybierać rozmiar kasku, który będzie o około 1 cm większy od zmierzonego obwodu.

Przeczytaj również:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.