UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Rower crossowy czy gravel – czym się różnią i który wybrać?

W społeczności profesjonalnych rowerzystów od dłuższego czasu toczy się zażarta debata na temat tego, który rodzaj roweru jest lepszy do ścigania się na drogach szutrowych – rower crossowy czy gravel? Oba te typy jednośladów mają swoje wady i zalety, dlatego odpowiedź na to pytanie zależy w dużej mierze od indywidualnych preferencji zawodnika oraz tego, co jest dla niego priorytetem podczas jazdy. Zobacz, czym różni się rower crossowy od gravela i jaki model powinieneś wybrać.

KLIKNIJ W PONIŻSZE ZDJĘCIE I ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ ROWERÓW!
rowery sklep
 

Rowery crossowe czy gravel – co je łączy?

Na pierwszy rzut oka rowery crossowe i gravele są do siebie bardzo podobne. W obu modelach mamy do dyspozycji koła o takiej samej wielkości (28’’), które spotkać możemy także w rowerach trekkingowych oraz szosowych. Taki rozmiar kół pozwala na wykorzystanie jednośladów zarówno do dalekich, kilkudniowych wypraw, jak i do dynamicznej jazdy po wymagającym terenie. Koła wzbogacone są o opony o uniwersalnym bieżniku – nieco łagodniejszym niż w rowerach do jazdy przełajowej, jednak bardziej agresywnym niż w rowerach turystycznych lub szosowych.

Jeżeli chodzi o geometrię ramy, to tu również możemy liczyć na wiele podobieństw. Rowery crossowe i gravele pozwalają na siedzenie w wyprostowany sposób, bez konieczności zajmowania typowo sportowej pozycji. Komfortową i bezpieczną jazdę zapewniają natomiast wysokiej jakości hamulce tarczowe, które są charakterystycznym elementem osprzętu rowerów crossowych oraz graveli.
 

Rower gravel czy crossowy? Różnice w konstrukcji

Pomimo tego, że rowery crossowe i gravele mają ze sobą wiele wspólnego, to wciąż sporo je dzieli. Po pierwsze, gravele są polecane przede wszystkim na dłuższe dystanse – ze względu na możliwość utrzymania bardziej aerodynamicznej pozycji oraz wyprofilowany kształt kierownicy typu baranek rowerzysta zyskuje większe pole do manewru w zakresie chwytania kierownicy, co pozwala odpocząć rękom podczas długiej jazdy. W crossach stosowana jest natomiast klasyczna, prosta kierownica.

Kolejna sprawa to nieco inne napędy wykorzystywane w obu typach jednośladów. Gravele wyróżniają się znacznie bardziej sportową konfiguracją przełożeń (szosową lub gravelową, czyli 1 blat z przodu i 11 koronek na kasecie), natomiast w crossach często stosowana jest podobna konstrukcja jak w rowerach MTB lub turystycznych, czyli 3x8/9/10.

Co jeszcze różni rowery gravelowe i crossowe? Warto przyjrzeć się również rodzajom widelców. O ile w crossach znajdziemy amortyzowane widelce, o tyle w gravelach możemy liczyć na sztywne wielce oferujące większą efektywność (szybszą jazdę oraz mniejsze zmęczenie).
 

Jaki rower wybrać – cross czy gravel?

Co ostatecznie warto wybrać – rower gravel czy crossowy? Jeżeli potrzebujesz sprzętu do sportowej i szybkiej jazdy, a także na długie wyprawy z przymocowanymi sakwami, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie dla Ciebie gravel. Do codziennych dojazdów do pracy i na rekreacyjne wypady po mieście czy też lesie polecamy natomiast zakup dobrej jakości crossa, który jest tańszy i zapewnia większy komfort w trakcie jazdy.

Przeczytaj również:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.