UWAGA !!! WLECIAŁY PROMOCJE NA WYBRANE MODELE ROWERÓW NAWET DO 20% ZAPRASZAMY
KoszykKonto
Tu jesteśmy
Nie znaleziono produktów
Wyszukiwanie zaawansowane

Rower crossowy czy MTB – czym się różnią i który wybrać?

Planujesz przesiąść się z czterech kółek na rower i zadbać o formę podczas rekreacyjnych wycieczek po okolicy? Warto, byś przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego sprzętu zapoznał się z tym, co oferują Ci dwa najpopularniejsze typy jednośladów – rowery crossowe i MTB. Zobacz, jakie są różnice pomiędzy rowerem crossowym a MTB, który z nich lepiej radzi sobie podczas ekstremalnych wypraw, a który zapewnia większe bezpieczeństwo podczas jazdy.

KLIKNIJ W PONIŻSZE ZDJĘCIE I ZAPOZNAJ SIĘ Z NASZĄ OFERTĄ ROWERÓW!
rowery
 

Rowery crossowe a MTB – podobieństwa

Kolarstwo rekreacyjne kojarzy nam się głównie z dwoma typami jednośladów – rowerami crossowymi i MTB. Zupełnie nas to nie dziwi – oba te modele są komfortowe i bezawaryjne, a przy tym doskonale sobie radzą podczas jazdy po ścieżkach rowerowych i leśnych, a także na drogach szutrowych. W dużym uproszczeniu możemy więc uznać, że rekreacyjny rower MTB to tak naprawdę rower crossowy, który wzbogacony został o nieco szersze opony oraz inny rozmiar obręczy. Geometria obu sprzętów również jest bardzo zbliżona do siebie, dzięki czemu na rowerze MTB siedzimy w niemal takiej samej pozycji jak w rowerze crossowym.
 

Różnice między rowerem MTB a crossowym

Podobnie jak ze wszystkim, w branży rowerowej również diabeł tkwi w szczegółach. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie konstrukcji roweru crossowego i MTB, to zauważymy kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi modelami. Jak już wspomnieliśmy, rozbieżność widoczna jest przede wszystkim na przykładzie kół, które w rowerach MTB mają średnicę 26’’ i są dopełnione masywnymi oponami z agresywnym bieżnikiem. W rowerach crossowych mamy natomiast do czynienia z węższymi i mniej wyprofilowanymi oponami, a także nieco większymi kołami.

Chociaż oba sprzęty dobrze radzą sobie podczas jazdy na wielu typach nawierzchni, to mimo wszystko różnicą pomiędzy rowerem crossowym a MTB jest ich konkretne przeznaczenie. O ile rower MTB to typowy sprzęt wyczynowy, który z powodzeniem poradzi sobie podczas jazdy na błotnistym i kamienistym podłożu, a także na trudnych podjazdach, o tyle cross jest sprzętem dostosowanym do mniej wymagających warunków, np. do jazdy po polnych ścieżkach, ubitym gruncie oraz leśnych ścieżkach.

Jeżeli natomiast zwrócimy uwagę na kwestie techniczne, to zobaczymy, że cross waży znacznie mniej w porównaniu do roweru MTB. Wynika to m.in. z nieco lżejszej ramy, która przeznaczona jest do jazdy rekreacyjnej, lekkich opon oraz innego typu amortyzatorów (oferują mniejszy skok niż amortyzatory w góralach).
 

Rowery MTB a rowery crossowe – co wybrać?

Zanim zdecydujesz się na zakup nowego roweru crossowego czy MTB, zastanów się nad tym, do czego będzie Ci on potrzebny. Jeżeli mieszkasz w mieście i potrzebujesz sprzętu do jazdy po ścieżkach rowerowych, lasach i polnych drogach, dobrym rozwiązaniem będzie dla Ciebie uniwersalny rower crossowy. W sytuacji, gdy chcesz spróbować swoich sił podczas bardziej agresywnej i wymagającej jazdy, możesz pomyśleć o zakupie lekkiego roweru górskiego, który świetnie poradzi sobie podczas wypraw na ciężkim terenie.

Przeczytaj również:

Polecane marki

ACCENTCATEYECONTINENTALDALBELLODARTMOORFINISH LINEKNOGKRYPTONITELANGELAZERLOOKMAXXISMERIDANORTHWAVEPOCPRORESTRAPROSSIGNOLROWERY GIANTROWERY LIVscootandrideSHIMANOSIDASSIS Science in SportSR SUNTOURTHERM-ICTREZADOVOLKLWOOM
Masz pytania?Skontaktuj się z nami

AGA-SPORT czeka aby dobrać dla Ciebie produkty z naszej oferty. Jesteśmy w kontakcie pon-pt od 11.00 do 19:00, sob od 10:00 do 15:00. Kliknij w poniższy przycisk, aby wybrać dogodny sposób komunikacji, napisz do nas lub zadzwoń.